loader
Przepisy

Ketony w malinach: Wszystko, co musisz wiedzieć

Po określane jako "cud spalacz tłuszczu w butelce" na Dr Oz show, ketony maliny stał się jednym z najbardziej popularnych suplementów odchudzających dzisiaj.

Twierdzenie jest to, że te suplementy sprawiają, że łatwiejsze dla organizmu do rozkładu tłuszczu. Są one również powiedział, aby zwiększyć poziom hormonów, które odgrywają rolę w swoim zdrowiu metabolicznym.

Ale co dokładnie są ketony maliny, są one w jakikolwiek sposób podobne do ketony wykonane podczas ketozy, i co to jest dowód za ich roszczeń?

W tym artykule, wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o ketony maliny.

Co to są ketony maliny?

Ketony maliny są związki naturalnie występujące w malinach i to daje im swój niepowtarzalny aromat. Występują one również w mniejszych ilościach w innych jagodach i niektórych owocach. Jednak termin ten odnosi się również do ich formy suplementacyjnej.

Producenci żywności (lody, cukierki) oraz firmy kosmetyczne wykorzystują te związki do nadania owocowego aromatu i smaku. Oznacza to, że prawdopodobnie już spożywane niewielkie ilości ketony maliny, nawet nie wiedząc o tym.

I nie, nie są one w żaden sposób podobne do własnego organizmu ketony, nie będzie wywołać ketozę, a oni nie zastąpi BHB ketony, aka egzogenne ketony, jako suplementy. Są one chemicznie podobne do ketonów, ale twoje ciało nie będzie rozpoznawać je jako takie.

Poza tym, keton malinowy są zwodnicze w inny sposób: te suplementy nie są naprawdę ekstrahowano z malin. Czyniąc to byłoby bardzo drogie i marnotrawne przedsięwzięcie, ponieważ trzeba ponad 2 funtów malin, aby uzyskać tylko 1-4 mg ketonów. Zamiast tego, większość ketony maliny na rynku są wykonane przez człowieka.

Ketony maliny stały się popularne gdzieś w 2012 roku po Dr Oz wspomniał je na jego show, zjawisko znane jako "efekt Oz".

Jak one działają?

Po prostu, aby to wyjaśnić: nie ma żadnych badań klinicznych, które dowodzą, że ketony maliny działają. Większość roszczeń zdrowotnych pochodzą z innych badań na podobnych związków i teorii, w jaki sposób ketony maliny mogą pracować dla utraty wagi.

Po pierwsze, ketony maliny są chemicznie podobne do kapsaicyny i synefryny, związki znalezione w papryce chili znane z ich anty-otyłości efektów. To jeden z powodów, dla których naukowcy spekulują, że ketony malinowe mogą mieć ten sam efekt.

Inną szeroko rozpowszechnioną teorią jest to, że ketony maliny spalają tkankę tłuszczową poprzez zwiększenie adiponektyny, hormonu białkowego zaangażowanego w regulację poziomu glukozy i rozkładu kwasów tłuszczowych.

Zdjęcie Shutterstock.com

Ketony malinowe to związki naturalnie występujące w malinach, ale nie są one podobne do ketonów własnych organizmu i nie wywołują ketozy.

Badania przeprowadzone w 2007 roku wykazały, że poziom adiponektyny jest zaskakująco niski u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. To samo badanie wykazało, że kobiety mają tendencję do posiadania większej ilości adiponektyny niż mężczyźni 1. Jednak najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że poziom adiponektyny wzrasta wraz z utratą wagi.

Najbardziej przekonujące dowody pochodzą z 2017 badania na szczurach, które wykazały, że ketony maliny hamują akumulację tłuszczu poprzez ich wpływ na autofagii 2. Jednak badania na zwierzętach, takie jak te, nie są dowodem, że teoria jest rzeczywiście prawdziwe u ludzi.

Czy są one bezpieczne w użyciu?

FDA etykiety ketony maliny jako "ogólnie uznane za bezpieczne," gdy jest stosowany w małych ilościach, takich jak aromaty żywności.

Niektóre badania na zwierzętach znalazły powód do niepokoju, jeśli chodzi o ich wpływ na serce i układ krążenia, jak również zdrowia reprodukcyjnego i rozwoju 3. Innym problemem bezpieczeństwa z ketony maliny jest to, że mogą one powodować takie same skutki uboczne jak synefryna, stymulant, takie jak szybkie bicie serca i wzrost ciśnienia krwi.

Jednakże, dopóki nie ma wystarczającej liczby badań na ludziach, nie możemy powiedzieć, czy te produkty są bezpieczne, czy nie. Utrzymanie spożycia na niskim poziomie byłoby mądrą rzeczą do zrobienia z tego właśnie powodu.

Do czego są one wykorzystywane?

Ketony maliny zostały wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu na długo przed zostały podniesione na Dr Oz show. Niektóre z ich wielu zastosowań obejmują:

Perfumeria

Tam, gdzie nuty kwiatowe potrzebują owocowych podtekstów, producenci perfum mogą zdecydować się na użycie ketonów malinowych.

 

comKetony malinowe mają wiele zastosowań w różnych branżach: perfumerii, kosmetyków, dodatków do żywności lub suplementów.

Kosmetyki

Produkty kosmetyczne mogą zawierać substancje zapachowe z ketonami malinowymi. Naukowcy badają również ich potencjał kondycjonowania skóry i włosów pod kątem zastosowania w kosmetykach 4.

Dodatki do żywności

Lody, cukierki, mrożone jogurty i inne przetworzone produkty spożywcze mogą zawierać te związki w niewielkich ilościach.

Suplementy

Waga - utrata suplementów są obecnie jednym z największych sprzedawców ketony maliny. Już powiedział, niewiele wiadomo na temat długoterminowego bezpieczeństwa ketony maliny, i to samo jest prawdziwe dla skutków ubocznych. Szybkie bicie serca, nerwowość i nudności mogą być możliwe skutki uboczne, jeśli ketony maliny mają taki sam efekt jak synefryna, ale nie wiemy, czy tak jest.

 

Roszczenie 1
Ketony malinowe zapobiegają wypadaniu włosów, łysieniu typu męskiego i poprawiają elastyczność skóry.

Badanie
Cytowane wcześniej badanie z 2008 r. wykazało, że 0,01% roztwór ketonu malinowego prowadził do soczystego futra u myszy, a nawet promował wzrost włosów u łysiejących mężczyzn po pięciu miesiącach stosowania 4. W tym samym badaniu stwierdzono również, że związki te również zwiększyć elastyczność skóry u kobiet.

Twierdzenie 2
Ketony maliny prowadzą do szybkiej utraty wagi

Badania
Oprócz badania na myszach wymienionych wcześniej, który stwierdził, że ketony maliny zwiększyć spalanie tłuszczu poprzez ich wpływ na autofagii, inne badania na zwierzętach znaleziono podobne wyniki.

Naukowcy karmione otyłych szczurów normalnej diety, diety o wysokiej zawartości tłuszczu, a dieta z ketony maliny 5. Badanie to wykazało, że ketony maliny obniżyły poziom cholesterolu i poprawiły wrażliwość na insulinę u otyłych szczurów, co zdecydowanie pomaga w utracie wagi.

Istnieje również jedna próba człowieka badającego produkt utrata masy ciała, który zawiera ketony maliny jako jeden z jego składników 6. Badanie podzielono 70 otyłych uczestników na dwie grupy. Jedna grupa wzięła suplement wraz z programem odchudzania przez 8 tygodni. Druga grupa brała placebo. W badaniu zauważono większą poprawę w grupie suplementów.

Inne niż te kawałki dowodów, nie ma wiele do poparcia roszczeń za ketony maliny. Jak Katie M. Dodd, zarejestrowany dietetyk stawia go:

Keton malinowy suplementy oferują niezliczoną ilość roszczeń zdrowotnych, ale czas i badania nieustannie dowodzą, że odżywianie z jedzenia prawdziwej żywności jest najlepszym sposobem, aby przejść.

Podsumowanie

Ketony to związki naturalnie występujące w malinach i innych owocach, które są komercyjnie produkowane jako aromaty żywności i dodatków kosmetycznych.

Stały się one popularne jako suplementy odchudzające począwszy od 2012 roku po tym, jak został przedstawiony na Dr Oz show. I choć teoria na temat tego, dlaczego i jak mogą one działać wydaje się brzmieć, nie ma dowodów na poparcie tych roszczeń.

Głównym problemem jest brak prób na ludziach, które mogłyby udowodnić ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Dopóki nie ma więcej dowodów, że związki te mogą naprawdę wspierać utratę wagi lub zapewnić inne korzyści, to jest to dobry pomysł, aby używać ich sporadycznie lub tylko oszczędnie, jeśli w ogóle.