loader
Porady

Keto Wypadanie Włosów: Dlaczego włosy wypadają i jak temu zapobiegać?

Jeśli zauważysz wypadanie włosów podczas keto, wiedz, że jest to dość powszechne zjawisko. Zanim więc zaczniesz się tym martwić, dowiedz się, czego możesz się spodziewać i poznaj kilka wskazówek, które pomogą ci zapobiec temu problemowi.

Dieta keto niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak lepsza regulacja poziomu cukru we krwi, utrata wagi, większa energia i wiele innych, ale może mieć też kilka skutków ubocznych, a jednym z nich jest wypadanie włosów. Jeśli więc zauważysz, że Twoje włosy wypadają bardziej niż zwykle lub stają się rzadkie, oznacza to, że doświadczasz wypadania włosów na diecie keto, co z pewnością może wywołać panikę.

Czy jest to chwilowe? Jak dużo włosów stracisz? I czy włosy odrosną? Te wszystkie pytania mogą sprawić, że szybko zaczniesz się martwić. Ale po pierwsze, zrelaksuj się. Tak, to jest tymczasowe i powinieneś zobaczyć wzrost włosów, gdy twój metabolizm dostosuje się do nowego sposobu spalania tłuszczu i tworzenia energii do użytku. Oto dlaczego możesz mieć wypadanie włosów na keto i co z tym zrobić.

Przyczyny utraty włosów na keto

Oczywiście, wypadanie włosów nie zdarza się przypadkowo. Istnieje kilka powodów, dla których możesz łysieć w niektórych miejscach lub mieć włosy wypadające zbyt szybko, a wszystko to z powodu zmian, które mogą pojawić się, gdy zaczniesz ograniczać spożycie węglowodanów i zamiast tego jeść więcej tłuszczów. Oto kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę.

Deficyt kalorii

Jedząc więcej pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak awokado, ser, czerwone mięso, masło orzechowe i suplementy, takie jak olej MCT, z których wszystkie są bardziej gęste kalorycznie, szybciej napełniasz się tymi posiłkami i przekąskami, więc będziesz mniej głodny w ciągu dnia . Jeśli czujesz, że tracisz włosy na keto, zastanów się, ile kalorii otrzymujesz w każdym posiłku i w przekąskach. Podaj sobie całkowitą wartość, którą powinieneś zaznaczyć i współpracuj z dietetykiem lub opracuj plan, który zapewni ci odpowiedni zestaw kalorii, których potrzebujesz.

Brak białka

Nie musisz ograniczać białka, tak jak w przypadku węglowodanów, ale zwiększasz spożycie tłuszczu, który stanowi większość kalorii. Dlatego spożycie białka jest bardziej umiarkowane, a jeśli jest ono zbyt niskie, może dojść do niedoboru składników odżywczych i wypadania włosów. Nie powinieneś mieć problemu z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości białka, które powinno stanowić co najmniej 15 procent dziennej dawki kalorii, ale jeśli tak nie jest, udaj się do lekarza po pomoc lub po prostu dodaj go więcej. 2. Upewnij się, że spożywasz białko z każdym posiłkiem i przekąską. Dodaj więcej tłuszczu na wierzchu! Spróbuj sałatki z kurczakiem w przekrojonym na pół awokado lub jajek z wędzonym łososiem i masłem lub oliwą z oliwek.

Zbyt szybko tracisz na wadze

Według badań opublikowanych w styczniu 2017 r. w czasopiśmie Dermatology Practical & Conceptual, zbyt szybka utrata wagi i niewystarczająca ilość białka mogą powodować telogen (TE), czyli proces, w którym włosy przechodzą z fazy wzrostu w fazę spoczynku, przez co może dojść do tymczasowej utraty włosów3.

Nie dostarczasz wystarczającej ilości biotyny

Biotyna jest również świetna do promowania zdrowych i mocnych włosów, więc jeśli nie jesz wystarczająco dużo tych pokarmów, możesz mieć jej niedobór i doświadczyć wypadania włosów na keto, 1. Biotyna znajduje się na przykład w jajkach i rybach, a te zawierają dobre białko i zdrowe tłuszcze. Aby dodać jajkom więcej tłuszczu, ugotuj je na oleju lub maśle i połącz z rybą, awokado lub kwaśną śmietaną.

Jesteś zestresowany

Rozpoczynając nową dietę, taką jak keto, przyzwyczajasz się do nowego sposobu odżywiania i masz ograniczenia. Ograniczenia te mogą powodować stres dla organizmu, a przejście na nową dietę może być trudne. Zachodzi wtedy ten sam proces TE, co w przypadku braku białka. Jeśli jesteś zbyt zestresowana, możesz doświadczyć wypadania włosów . Na szczęście, po złagodzeniu tego procesu zauważysz, że włosy wracają.

Jak zminimalizować wypadanie włosów na Keto

Jeśli chcesz zapobiec lub zminimalizować wypadanie włosów, oto kilka wskazówek.

Jedz wystarczająco dużo białka

Skup się na spożywaniu wystarczającej ilości białka, a także zdrowych tłuszczów. Upewnij się, że 15 procent dziennej dawki kalorii pochodzi z białka i wybieraj źródła, które zawierają tłuszcz i w których możesz dodać dodatkowy tłuszcz, takie jak jajka, mięso, ryby, orzechy i nasiona.

Utrzymuj stres na niskim poziomie

Ponieważ stres może być czynnikiem prowadzącym do utraty włosów podczas keto, znajdź sposoby na obniżenie jego poziomu i unikanie przewlekłego stresu. Świetnym sposobem na to jest skupienie się na dbaniu o siebie. Poświęć 10 minut na medytację lub jogę, albo zrelaksuj się w kojącej kąpieli. Ćwicz podczas keto, aby zwiększyć poziom endorfin.

Przyjmuj suplementy biotyny

Ponieważ poziom biotyny może być niski, przyjmuj suplementy, aby utrzymać jej odpowiedni poziom i zmniejszyć wypadanie włosów. Należy najpierw skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że możesz je przyjmować i omówić, ile suplementów należy przyjmować w zależności od potrzeb. Ponadto spożywaj pokarmy bogate w biotynę, takie jak ryby i jaja. To samo dotyczy cynku, kolejnego minerału wspomagającego wzrost włosów, który znajduje się na przykład w ostrygach.

Unikaj uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą

Jeśli Twoje włosy są podatne na uszkodzenia spowodowane keto, unikaj ich dalszego wypadania i przerzedzania się poprzez ograniczenie używania gorących narzędzi, takich jak suszarki i prostownice. Powodują one łamanie i przerzedzanie się pasm na końcach, co może również prowadzić do dodatkowego wypadania włosów. Jeśli możesz, pozwól włosom wyschnąć na powietrzu, używając do tego celu jakiegoś produktu.

Przyjmuj suplementy z kolagenem

Kolagen może poprawić kondycję włosów, ponieważ kolagen jest rodzajem białka, które może wzmacniać i naprawiać uszkodzone pasma oraz stymulować wzrost nowych, 5. Ponadto, może również spowolnić siwienie włosów i zmniejszyć ich uszkodzenia. Skonsultuj z lekarzem, jakie suplementy należy przyjmować, możesz też zawsze korzystać z kolagenu w postaci proszku (kolagen w proszku), napojów (woda kolagenowa) i nie tylko. Ponadto, znajduje się on w kościach i skórze produktów spożywczych, takich jak wołowina, kurczak, wieprzowina i ryby.

Używaj produktów z odżywczymi składnikami

Zamiast zwykłego szamponu i odżywki, stosuj produkty zawierające składniki pobudzające wzrost włosów, takie jak olejek migdałowy i olejek z awokado. Zawierają one biotynę i cynk, które mogą pomóc ukoić pasma. Olej kokosowy to kolejny świetny produkt, ponieważ również przyspiesza wzrost włosów i zwiększa ich nawilżenie, a także zawiera dobre tłuszcze dla włosów. Ponadto, możesz kupić oleje przeznaczone do wzrostu włosów, zalecane przez dermatologów i stylistów fryzur.

Pij bulion kostny

Rosół kostny, będący rodzajem kolagenu, świetnie nadaje się do zwiększania spożycia kolagenu i wzmacniania odporności. Ponadto, dzięki wysokiej zawartości białka sprawia, że dłużej jesteś syty, więc jest świetnym dodatkiem do przekąsek lub posiłków. Możesz go przyrządzić na przykład z wołowiny lub kurczaka i zrobić własny od podstaw z tych kości, albo kupić gotowy ze sklepu.

Podsumowanie

Jeśli zauważyłaś wypadanie włosów podczas stosowania diety keto, nie martw się. Możesz to odwrócić dzięki tym przydatnym wskazówkom. A wtedy będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z keto, mając wspaniałą głowę z włosami! Jeśli nie widzisz poprawy, udaj się do lekarza po dalszą poradę.