loader
 • Strona główna
 • Porady
 • Czy dieta ketogeniczna naprawdę może pomóc w leczeniu depresji i stanów lękowych?
Porady

Czy dieta ketogeniczna naprawdę może pomóc w leczeniu depresji i stanów lękowych?

Przyjrzeliśmy się już ogólnym korzyściom zdrowotnym płynącym z diety keto, a teraz omówimy związek między dietą keto a depresją i lękiem.

Te dwa schorzenia, jeśli nie są leczone, mogą powoli, ale systematycznie niszczyć życie osób nimi dotkniętych. Niestety, często są one lekceważone lub niezdiagnozowane, ponieważ nie każdy ma odwagę mówić o swoich objawach. A nawet jeśli tak się stanie, często nawet najbliżsi członkowie rodziny osądzają ich za wymyślanie historyjek i wymówek.

Zrozumienie depresji i lękuDepresjaDepresja

jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, na które cierpi ponad 300 milionów ludzi na świecie w różnym wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że na depresję choruje więcej kobiet niż mężczyzn i że w najgorszym przypadku może ona prowadzić do samobójstwa 1.

Depresja to nie to samo, co krótkotrwałe wahania nastroju, a już na pewno nie to samo, co całodzienne płakanie z powodu jakiegoś niefortunnego wydarzenia życiowego. Depresja może działać jak powolna trucizna dla osoby, która na nią cierpi - od negatywnego wpływu na jakość życia po przyczynianie się do rozwoju innych chorób 2.

W wielu krajach depresja często pozostaje nierozpoznana lub nie jest odpowiednio leczona z powodu braku edukacji na temat jej skutków. Większość osób cierpiących na depresję nie ma odwagi powiedzieć o tym komuś, ponieważ boi się, że zostanie osądzona lub wymyśli wymówki.

Depresję można podzielić na trzy główne kategorie:

 • Łagodna: Osoba cierpiąca na łagodną depresję ma pewne trudności z kontynuowaniem codziennej pracy i aktywności społecznej, ale prawdopodobnie nie przestanie całkowicie funkcjonować. Niektóre objawy łagodnej depresji to poczucie beznadziejności, drażliwość, utrata zainteresowania ulubionymi zajęciami, brak motywacji, bezsenność i nagły brak zainteresowania kontaktami towarzyskimi. Mimo że łagodną depresję można leczyć łatwiej niż dwie pozostałe, często pozostaje ona niezdiagnozowana ze względu na brak zainteresowania pacjenta rozmową o niej z kimkolwiek.
 • Umiarkowana: Obejmuje ona wszystkie objawy łagodnej depresji, a ponadto ma inne dodatkowe objawy, takie jak problemy z samooceną, pewnością siebie, zwiększoną wrażliwością i nadmiernym zamartwianiem się.
 • Poważna (major): U osoby cierpiącej na dużą depresję występują wszystkie objawy łagodnej i umiarkowanej depresji, ale jest ona bardziej nasilona i zauważalna przez otoczenie. Ponadto duża depresja może powodować urojenia, halucynacje oraz myśli i zachowania samobójcze. Wymaga ona również pilnej pomocy medycznej.

LękLęk

to uczucie strachu, zmartwienia, zdenerwowania i niepokoju w związku z czymś, które często powraca u osób cierpiących na przewlekłe zaburzenia lękowe. Odczuwanie lekkiego niepokoju przy pewnych okazjach, takich jak pierwszy dzień w szkole, rozmowa kwalifikacyjna czy wystąpienie publiczne, jest uważane za normalne i doświadcza go większość ludzi.

Jeśli jednak te uczucia są poważne i przewlekłe do tego stopnia, że zaczynają negatywnie wpływać na jakość życia, to wiadomo, że należy szukać profesjonalnej pomocy. Niektóre fizyczne objawy lęku to drżenie, pocenie się, zawroty głowy lub szybkie bicie serca 3. Lęk jest także stanem towarzyszącym depresji, a u osób cierpiących na zaburzenia lękowe objawy mogą nigdy nie ustąpić i z czasem mogą się nasilać.

Czynniki wpływające na depresję i lękBadacze

odkryli,

że zarówno depresja, jak i zaburzenia lękowe są powodowane przez połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Przyjrzyjmy się niektórym czynnikom ryzyka, które przyczyniają się do wystąpienia tych zaburzeń.

Czynniki wpływa

jące na wystąpienie depresjiDo czynników

wpływających na wystąpienie depresji należą 4:

Historia rodziny

Ponieważ depresja może być również spowodowana czynnikami genetycznymi, jej występowanie w rodzinie lub w życiu osobistym może zwiększać ryzyko jej rozwoju.

Duże zmiany życiowe i traumatyczne przeżycia

Poważne zmiany życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, zdrada i rozstanie, mogą przyczynić się do rozwoju depresji.

Niektóre leki i stany zdrowia

Niektóre choroby i niektóre leki, takie jak izotretynoina, mogą również przyczyniać się do depresji.

Czynniki przyczyniające się do powstawania lękuNiektóre

czynniki

przyczyniające się do powstawania zaburzeń lękowych obejmują 5:

Stresujące lub negatywne środowisko

Narażenie na stresujące lub negatywne środowisko w dzieciństwie lub w wieku dorosłym może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń lękowych. Na przykład dzieci, które doświadczyły jakiejkolwiek formy przemocy, mogą mieć większe ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych.

Dziedziczność

Jeśli zaburzenia lękowe lub inne choroby psychiczne występują u biologicznych krewnych, może to również przyczynić się do rozwoju zaburzeń lękowych.

Pewne warunki zdrowotne

Niektóre choroby, takie jak problemy z tarczycą czy arytmia serca, również mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń lękowych. Nadmierne spożycie kofeiny i niektóre leki mogą nasilać objawy lękowe.

Czy keto jest dobre na depresję i stany lękowe?

Jeśli przeczytasz kilka historii sukcesu keto, jedną z rzeczy, która nigdy nie umknie uwadze jest to, jak wiele osób czuje się świetnie po przejściu na keto. Wiele osób podzieliło się również tym, że nie czują się już przygnębieni ani zaniepokojeni na diecie ketogenicznej. Spójrzmy na przykład na ten wątek na Reddit; jeden z użytkowników napisał, że jego depresja "zniknęła", gdy był na diecie ketogenicznej, a inni ludzie również komentowali podobne doświadczenia.

Zdjęcie Shutterstock.com

Nauka zdaje się potwierdzać twierdzenia dotyczące zdrowia psychicznego, takie jak poprawa w zakresie stresu, depresji i lęku. Jednym z najlepszych sposobów, w jaki dieta keto pomaga w leczeniu depresji, jest poprawa ogólnej samooceny i pewności siebie danej osoby. Omówmy dokładnie, jak dieta keto może pomóc w leczeniu depresji i stanów lękowych.

Jak keto pomaga w depresji i lękuKeto

a nastrój

Uważa się, że dieta ketogeniczna działa jako stabilizator nastroju ze względu na swoje właściwości przeciwdrgawkowe, pozytywne zmiany energetyczne w profilu mózgu oraz zdolność ketozy do obniżania wewnątrzkomórkowego stężenia sodu 6.

W badaniu z 2004 roku sprawdzono stabilizujące nastrój właściwości diety ketogenicznej na szczurach 7. Do porównania wyników szczurów stosujących dietę ketogeniczną ze szczurami stosującymi dietę kontrolną wykorzystano test porsolta. Wyniki wykazały, że szczury w grupie ketogenicznej spędzały mniej czasu w bezruchu i stwierdzono, że wynik ten jest podobny do reakcji szczurów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi. Stwierdzono, że wynik ten jest podobny do reakcji szczurów, którym podawano leki przeciwdepresyjne. W związku z tym stwierdzono, że dieta ketogeniczna może mieć właściwości przeciwdepresyjne.

Keto a poziom

energiiCiała ketonowe w diecie ketogenicznej wytwarzają więcej ATP dla energii niż glukoza, a ponadto są szybciej metabolizowane. Z drugiej strony, glukoza musi najpierw przejść przez glikolizę.

Ospałość i zmęczenie związane z dietami wysokowęglowodanowymi są znacznie zmniejszone w przypadku diety ketogenicznej, co prowadzi do poprawy ogólnej energii. Jak już wcześniej wspomniano, brak energii do uczestnictwa w zajęciach jest jednym z objawów depresji, a dieta ketogeniczna może pomóc zmniejszyć ten objaw poprzez zwiększenie poziomu energii.

Keto a stan zapalny

Wiadomo, że diety wysokowęglowodanowe zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, zwłaszcza u osób z nadwagą i otyłością 8. Przewlekły stan zapalny i stres oksydacyjny to dwa istotne czynniki leżące u podstaw wielu chorób, w tym schorzeń neurologicznych, takich jak depresja i stany lękowe.

Stwierdzono, że dieta ketogeniczna wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie 9:

 • aktywacja czynnika jądrowego kappa-light-chain-enhancer of activated B cells (NF-kB)
 • domena wiążąca nukleotydy
 • rodzina bogata w leucynę
 • domenę wiążącą nukleotydy, rodzinę bogatą w leucynę, zawierającą domenę pirynową-3 (NLRP3), inflammasom
 • deacetylazy histonów (HDAC)

A także poprzez poprawę kodowania pamięci.

W badaniu przeprowadzonym w 2016 r. stwierdzono, że egzogenne suplementy ketonowe zmniejszyły u szczurów zachowania związane z lękiem. Stwierdzili oni również, że odzwierciedla to potencjalne działanie anksjolityczne ketozy żywieniowej 10.

Keto i neurogenezaNeurogeneza

to proces wzrostu i rozwoju tkanek nerwowych. Badania wykazały, że stres zmniejsza aktywność lub ekspresję BDNF (czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego) w hipokampie, czemu zwykle można zapobiec, stosując leki przeciwdepresyjne 11. Badania wykazały, że beta-hydroksymaślan (główne ciało ketonowe) może indukować ekspresję BDNF 12.

Czy podczas stosowania keto mogę przyjmować leki na depresję i lęk?

Jest to kwestia, którą należy omówić z lekarzem, aby sprawdzić, czy można przyjmować leki podczas stosowania diety ketogenicznej. Jeśli któryś z tych leków mówi, że należy je przyjmować po posiłku, rób to, co jest napisane i unikaj przyjmowania ich na pusty żołądek ze względu na przerywany post.

Wiele osób w społeczności ketogenicznej brało i nadal bierze leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe bez żadnych skutków ubocznych. Niektórzy nawet zmniejszyli dawki leków lub całkowicie się od nich uwolnili.

Wnioski

 • Korzyści neurologiczne wynikające z diety keto są stale badane, a my poznaliśmy już wiele dowodów potwierdzających jej korzyści zdrowotne, takie jak poprawa funkcji poznawczych, poprawa pamięci i funkcjonowania mózgu.
 • Obecne dowody rzucają pozytywne światło na wpływ diety ketogenicznej na depresję i lęk. Na przykład osoby, które schudły na tej diecie, nigdy nie omieszkają wspomnieć o tym, jak wspaniale i pewnie czują się we własnej skórze po dłuższym czasie. Niska samoocena i pewność siebie wiążą się z depresją. Jest to więc jeden ze sposobów, w jaki dieta keto może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji.
 • Jak wspomniano powyżej, nie należy lekceważyć swoich leków ze względu na keto i skonsultować się z lekarzem, czy ich przyjmowanie podczas stosowania tej diety jest dla nas bezpieczne. Czekamy na więcej dowodów z badań na ludziach, które potwierdzą antydepresyjne i anksjolityczne właściwości diety keto.