loader
  • Strona główna
  • Porady
  • 7 najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z kolagenu (i jak je zwiększyć)
Porady

7 najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z kolagenu (i jak je zwiększyć)

Dowiedz się, w jaki sposób to prozdrowotne białko wspomaga Twój organizm i styl życia low-carb keto.

Kolagen jest znany większości ludzi jako suplement poprawiający zdrowie skóry. Jedną z rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jest to, że twoje ciało składa się z tego białka strukturalnego. Znajduje się ono w skórze, kościach, mięśniach i narządach.

Według różnych badań, nasz organizm produkuje mniej kolagenu wraz z wiekiem - po 20 roku życia każdego roku w skórze ubywa go o około 1%. Objawia się to w postaci pomarszczonej i zwiotczałej skóry 1, 2. Ale nie tylko starzenie się obniża poziom kolagenu. Czynnikami są również dieta wysokocukrowa i zbyt duża ekspozycja na słońce.

Potencjalne korzyści zdrowotne kolagenu

Jaką rolę odgrywa kolagen poza jego zdolnością do poprawy elastyczności i zdrowia skóry, co jest najbardziej oczywistą korzyścią? Jak dokładnie przyjmowanie suplementu kolagenowego może wesprzeć Ciebie jako osobę na diecie keto? Przeanalizujmy je poniżej.

1. Utrzymuje zdrowie jelit

Nie każdy myśli o zdrowiu swoich jelit. Jednak u osób z nieszczelnymi jelitami staje się to niezwykle ważne. Dla tych, którzy nie wiedzą, nieszczelne jelito lub zwiększona przepuszczalność jelit objawia się wzdęciami, biegunką i innymi problemami trawiennymi, a także zmęczeniem. Jest to również związane z zapaleniem 3.

Kolagen jest jednym z suplementów stosowanych w celu wsparcia zdrowszych jelit. Jego działanie polega na łagodzeniu rozpadu wyściółki jelitowej poprzez hamowanie pewnych szlaków 4.

2. Może zwiększać masę mięśniową

Kolagen tworzy Twoje mięśnie i wspomaga ich wydajność. Jeśli jednym z Twoich celów na diecie keto jest zwiększenie masy mięśniowej, to musisz wzmocnić kolagen. Jest to szczególnie ważne, gdy nasze ciała się starzeją.

Jedno z badań wykazało, że stosowanie suplementów kolagenowych zwiększyło masę beztłuszczową i siłę. Ponadto wykazano, że kolagen był lepszy niż białko serwatkowe w utrzymaniu masy ciała 5.

3. Zmniejsza ból stawów

Ból stawów może być spowodowany takimi schorzeniami jak zapalenie stawów. Wysiłek fizyczny i siedzący tryb życia również prowadzą do bólu stawów. Niezależnie od tego, kolagen służy jako naturalna forma leczenia.

W tym samym badaniu, o którym mowa powyżej, osoby, które przyjmowały peptydy kolagenowe, odczuwały ulgę w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w tym w czynnościowym bólu stawów. Byli oni w stanie wykonywać ćwiczenia z oporem przy mniejszym bólu 5.

Chociaż potrzeba więcej badań, aby poznać wpływ peptydów kolagenowych na różne grupy wiekowe i płeć, to badanie to pozwala nam docenić potencjał kolagenu dla zdrowia stawów.

4. Wzmacnia włosy

Wypadanie włosów zdarza się wielu osobom rozpoczynającym dietę keto. Może to być skutkiem spożywania mniejszej ilości składników odżywczych i ograniczenia kalorii. Jednak wypadanie włosów nie powinno mieć miejsca, jeśli stosujesz dobrze skomponowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę keto.

Nie musisz doświadczać wypadania włosów, aby zacząć zwiększać ilość kolagenu. Przyjmowanie suplementu kolagenu lub spożywanie żywności będącej źródłem kolagenu może przynieść wiele korzyści. Może zapobiegać przerzedzaniu się włosów i wypadaniu włosów, które wynikają ze starzenia się.

5. Chroni mózg

Suplementy z hydrolizowanym kolagenem lub peptydami kolagenowymi poprawiają strukturę mózgu i funkcje poznawcze, jak stwierdzono w jednym z badań na 30 zdrowych uczestnikach w wieku 49-63 lat. Uczestnicy przyjmowali 5 gramów hydrolizowanego kolagenu dziennie przez 4 tygodnie 6.

W innym badaniu naukowcy odkryli, że kolagen VI chroni mózg przed chorobą Alzheimera (Alzheimer's Disease - AD). Oto, co jest interesujące: Zwiększenie ilości kolagenu VI chroni komórki mózgowe przed toksycznym działaniem białek amyloid-beta (Aβ). Znajdują się one w blaszkach miażdżycowych u osób z chorobą Alzheimera 7.

6. Wzmacnia kości i zapobiega ich utracie

Posiadanie mocnych kości jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Zdrowe kości pomagają organizmowi przetrwać urazy. Dzięki nim można z łatwością wykonywać różne czynności.

Kości składają się w jednej trzeciej z kolagenu, który przyczynia się do ich wytrzymałości i struktury 8, 9. Nie ma znaczenia, czy często ćwiczysz, czy chcesz się starzeć z gracją, będąc na keto. Stosowanie suplementów kolagenowych w diecie przyniesie Ci korzyści. Specyficzne peptydy kolagenowe mogą zwiększyć gęstość mineralną kości, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

7. Może zmniejszyć ryzyko problemów z sercem

Być może zastanawiasz się: W jaki dokładnie sposób kolagen zwiększa zdrowie układu sercowo-naczyniowego? Kolagen utrzymuje funkcję i integralność tętnic. Są to naczynia, które przenoszą bogatą w tlen krew z serca do tkanek i narządów organizmu.

W trwającym 6 miesięcy badaniu z udziałem 32 zdrowych ochotników płci męskiej i żeńskiej stwierdzono, że kolagen nie tylko zapobiega miażdżycy, ale także ją leczy.

Jak zwiększyć naturalną produkcję kolagenu w organizmie

Nie ma wątpliwości, że kolagen odgrywa wiele ważnych ról dla ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście możesz podjąć proste kroki, aby spożywać więcej kolagenu lub pomóc swojemu organizmowi go wytworzyć. Zapoznaj się z nimi poniżej.

1. Przyjmuj przyjazny dla keto suplement kolagenowy

Przyjmowanie doustnych suplementów kolagenowych jest świetną opcją zwłaszcza dla tych, którym zależy na wygodzie i wszechstronności. Suplementy kolagenowe mogą występować w różnych formach, takich jak proszki, kapsułki i napoje.

Jeśli jesteś na diecie keto, upewnij się, że wybierasz suplement kolagenowy, który nie zawiera cukrów dodanych. Jeśli używa substancji słodzących, sprawdź, czy są to substancje słodzące przyjazne dla keto, takie jak stewia i owoc mnicha.

2. Jedz pokarmy bogate w witaminę C

Witamina C zwiększa produkcję kolagenu. Jedzenie pokarmów bogatych w witaminę C, które jednocześnie mają niską zawartość węglowodanów, pomoże osobie starającej się osiągnąć utratę wagi. Sprawdź te najlepsze produkty o wielkości porcji 100 g:

  • Kalafior (48,2 mg)
  • Brokuły (90 mg)
  • Truskawki (58,8 mg)
  • Wątróbka z kurczaka (18 mg)
  • Ikra rybia (16,4 mg)
  • Brukselka (85 mg)
  • Papryka (184 mg)

3. Domowy rosół kostny

Rosół kostny można przyrządzić, gotując na wolnym ogniu kości i stawy zwierzęce. Przykładowe źródła to wołowina, wieprzowina, kurczak, indyk, dziczyzna i ryby.

Wystarczy połączyć galon wody, 2 łyżki stołowe octu jabłkowego, 2 kilogramy kości zwierzęcych (do wyboru) i sól morską do smaku. Pozostaw do gotowania na co najmniej 12 godzin, aby uzyskać napój bogaty w składniki odżywcze i wypełniony kolagenem.

4. Jedz pokarmy zwierzęce bogate w białko

Innym sposobem na zwiększenie zdolności organizmu do wytwarzania kolagenu jest spożywanie proliny i glicyny. Aminokwasy te znajdują się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wołowina, wieprzowina, skóra kurczaka, piersi kurczaka, mięso organiczne i ryby poławiane w naturalnym środowisku.

Dodatkową zaletą jest to, że mięso i owoce morza zawierają bardzo małe ilości węglowodanów lub nie zawierają ich wcale - w zależności od kawałka mięsa/części ciała. Jeśli nie stosujesz roślinnej diety niskowęglowodanowej, upewnij się, że spożywasz pokarmy bogate w kolagen, takie jak te.

5. Unikaj cukru i rafinowanych węglowodanów

Ostatnia, ale na pewno nie najmniej ważna kwestia: Przestań jeść cukier i rafinowane węglowodany, ponieważ niszczą one kolagen. Jako osoba stosująca dietę keto, znasz już tę zasadę. Odstawienie tych niezdrowych substancji nie tylko utrzyma cię w ketozie, ale także zachowa kolagen.

Suplementy kolagenowe mogą powodować efekty uboczne związane z trawieniem

Choć nie dotyczy to każdego, suplementacja kolagenem może powodować łagodne efekty uboczne ze strony układu pokarmowego u niektórych osób. Te skutki uboczne obejmują uczucie ciężkości, zgagę i biegunkę. Jeśli doświadczasz tych problemów, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, najlepiej jest unikać suplementów kolagenowych i skonsultować się z lekarzem.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, doustne przyjmowanie kolagenu jest bezpieczne dla większości osób.

Ostateczne przemyślenia

Tak długo, jak będziesz wzmacniać kolagen w swoim organizmie, będziesz czerpać wszystkie jego wspaniałe korzyści - od poprawy zdrowia skóry, przez zdrowie stawów, po zdrowie jelit i niższe ryzyko chorób serca.

Po co robić to później, skoro możesz zacząć już teraz?

Jak widzisz, pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają kolagen. Koniecznie sprawdź też proszek kolagenowy Kiss My Keto w smakach Birthday Cake i Chocolate. Jest to wygodny i pyszny sposób na uzyskanie 10 000 mg hydrolizowanego kolagenu każdego dnia. Zawiera również trójglicerydy średniołańcuchowe, które zwiększają Twoją energię!