loader
Porady

Czym są ketony? Wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się, czy ketony przynoszą Ci korzyści, czy nie, ich powstawanie i funkcje i wiele więcej.

Jako ktoś, kto dopiero zaczyna lub bada dietę keto, być może zadajesz pytanie: Czym są ketony? Co to za wielka sprawa z nimi związana? W tym przewodniku mamy zamiar pokryć ich podstawy.

Czym są ketony?

Ketony to substancje chemiczne, które produkuje Twoja wątroba, gdy poziom glukozy we krwi jest niski.

Na przykład, gdy jesteś na czczo lub w trybie głodu, poziom ketonów wzrasta. Ketony są ważne w diecie ketogenicznej, ponieważ te substancje chemiczne stają się Twoim alternatywnym źródłem energii.

Pomyśl o tym w ten sposób:

Jeśli jesz mniej węglowodanów, glukoza w twoim organizmie przebiega na niskim poziomie. (Zauważ, że glukoza jest Twoim głównym źródłem energii.) W tym przypadku musisz użyć zapasowego paliwa, aby kontynuować pracę.

Czy potrafisz zgadnąć, co robi Twój organizm, gdy brakuje glukozy? Sięga do zapasów tłuszczu - lub tłuszczu z jedzenia, które spożywasz. Tłuszcz zostaje rozłożony i przekształcony w ketony 1.

Można by zapytać, dlaczego ketony są niezbędne i czy stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Przeczytaj następny rozdział, aby się tego dowiedzieć.

Niski poziom glukozy prowadzi do produkcji ciał ketonowych

.Czy ketony są złe i niebezpieczne?

Ketony są często źle rozumiane.

Ale oto, co musisz wiedzieć: Ketony są produktami normalnego procesu zwanego utlenianiem kwasów tłuszczowych. Jest to ważny proces w naszym organizmie, ponieważ wytwarza energię, umożliwiając nam funkcjonowanie nawet przy niskim poziomie węglowodanów.

Czego nie należy doceniać?

W rzeczywistości, nawet gdy nie jesteś w ketozie, twoje ciało stale produkuje niewielką ilość ketonów 1.

Dolna linia: Ketony są normalne i nie powinny powodować problemów u zdrowych osób.

Właściwe pytanie, które należy zadać, brzmi: "kiedy ketony są złe?".

Jedyny czas, kiedy mogą być szkodliwe, to podczas kwasicy ketonowej, zagrażającego życiu powikłania u osób z cukrzycą typu 1 lub typu 2. Kwasica ketonowa może być spowodowana źle zarządzaną cukrzycą, pominięciem insuliny lub chorobą.

Jakie są rodzaje ketonów?

Kolejną rzeczą, którą należy wiedzieć o ketonach jest to, że występują one w 3 różnych rodzajach. Są one następujące:

Trzy różne rodzaje ketonów to: acetooctan (AcAc), beta-hydroksymaślan (BHB) i aceton.

Twoja wątroba wytwarza trzy rodzaje ketonów poprzez proces zwany ketogenezą.

Acetoacetat (AcAc)

Acetoacetat jest głównym ciałem ketonowym. To z niego pochodzą dwa pozostałe ketony, BHB i aceton. Wyobraź sobie więc, że acetoacetat nie istniałby - w ogóle nie doświadczyłbyś ketozy i jej korzyści 2.

Beta-hydroksymaślan (BHB)

Najbardziej powszechne ciało ketonowe, beta-hydroksymaślan stanowi około 78% ketonów w Twojej krwi. Przyjmowanie egzogennych ketonów BHB tworzy natychmiastową energię i pomaga szybciej wejść w ketozę.

AcetonAceton

jest trzecim i najmniej obfitym ketonem. Jest on odpowiedzialny za owocowy zapach twojego oddechu a.k.a. "keto breath", jeden z charakterystycznych znaków ketozy 3.

Jak powstają ketony?

Ketogeneza, proces tworzenia ketonów, zachodzi w wątrobie. Podczas długotrwałego postu lub niedoboru glukozy, kwasy tłuszczowe są uwalniane z komórek tłuszczowych i mobilizowane do użycia.

W mitochondriach wątroby kwasy tłuszczowe są rozkładane na cząsteczki acetylo-CoA. Z pomocą enzymów, cząsteczki acetylu CoA są następnie przekształcane w acetooctan, pierwsze ciało ketonowe 1.

Poprzez nieenzymatyczną dekarboksylację, acetooctan zostaje przekształcony w aceton. Może on również przekształcić się w beta-hydroksymaślan za pośrednictwem dehydrogenazy beta-hydroksymaślanowej 1.

Dobrze wiedzieć: Należy pamiętać, że ketony są z natury kwaśne. Z tego powodu nadprodukcja ketonów może stać się problemem - jak w przypadku cukrzycowej kwasicy ketonowej 1.

Jak nasz organizm wykorzystuje ketony

?

Teraz, gdy wiesz już, jak powstają ketony, możesz być ciekawy: Jak twój organizm faktycznie korzysta z ketonów? Czy glukoza nie jest wystarczająca?

Utilizing ketones for energy rather than sugar offers a lot of benefits. Jednym z ważnych faktów, które powinieneś wiedzieć jest to, że ketony dostarczają więcej energii na zużyty tlen niż glukoza. Dlatego ketony są bardziej wydajnym paliwem 4.

Ketony oferują kilka korzyści zdrowotnych nad glukozą.

Do czego wykorzystywane są ketony? Poniżej znajduje się kilka ich ważnych zastosowań:

 • Trwała energia: W przypadku braku lub braku glukozy, ketony zapewniają trwałą energię bez krachów, których doświadczasz na diecie wysokocukrowej.

Wiele osób stosuje Standardową Dietę Amerykańską (SAD), dietę, która uczy organizm polegać na węglowodanach jako paliwie. Dlatego też kilka godzin po zjedzeniu wysokowęglowodanowego posiłku, znów pragną cukru - w przeciwnym razie czują się słabi i ospali.

Ketoza uczy organizm korzystania z zapasów tłuszczu, kiedy tylko potrzebna jest energia. Kiedy jesteś zasilany tłuszczem, nie doświadczysz już tych spadków energii w ciągu dnia.

 • Zdrowie mózgu: Twój mózg może rozwijać się na ketonach. Ketony przekraczają barierę krew-mózg i jak wspomniano wcześniej, produkują więcej energii dla mózgu niż glukoza. Powodują one, że fabryki energii w Twoim mózgu lub mitochondria zwiększają swoją liczbę 4.

Ten wzrost energii poprawia funkcjonowanie mózgu, szczególnie uczenie się i pamięć. Możesz o tym nie wiedzieć, ale ketoza odżywcza była stosowana jako leczenie nie dającej się opanować padaczki od lat dwudziestych. Jedną z teorii dotyczących ketonów jest to, że mają one działanie przeciwdrgawkowe 5.

 • Utrata wagi: Ketony są wytwarzane z twojej przechowywanej tkanki tłuszczowej. Ponieważ twoje komórki tłuszczowe są wykorzystywane do produkcji energii, możesz spodziewać się również utraty wagi. Badanie z 2018 roku wykazało również, że egzogenne napoje z estrami ketonowymi zmniejszyły głód i apetyt 6.
 • Kontrola glukozy we krwi: Wiesz już, że utrzymywanie cukru we krwi w normalnym zakresie jest niezbędne dla zdrowia. Posiadanie zbyt dużej ilości cukru zwiększa ryzyko wystąpienia kilku chorób, w tym chorób serca i cukrzycy typu 2 7.

Stabilny poziom cukru we krwi, który można osiągnąć poprzez ketozę odżywczą, obniża ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe.

Pomiar ketonówKnowing

, że jesteś rzeczywiście w ketozie jest najlepiej zrobić poprzez testowanie. Istnieją trzy rodzaje testów ketonowych - krew, oddech i mocz. Każdy z trzech rodzajów ketonów podnosi się we krwi, oddechu i moczu.

Jedna metoda testowania może być tańsza/droższa lub dokładniejsza/mniej dokładna niż druga. Wszystko zależy od metody, z którą czujesz się najlepiej lub którą osobiście preferujesz.

Najbardziej docenisz to, że testy dają Ci obiektywną informację zwrotną. Poczujesz się bardziej zmotywowany widząc, jak te liczby rosną.

Powinieneś oczekiwać, że poziom ketonów osiągnie 0,5-3,0 mM. Jest to normalny zakres dla ketozy 8.

Dowiedz się więcej o każdej z metod testowania poniżej.

Badanie krwi

Badanie poziomu ketonów we krwi jest najdokładniejszym sposobem na rozpoznanie ketozy.

Do tej metody potrzebny jest zakup miernika ketonowego do krwi.

Badanie krwi wymaga pobrania krwi z palca za pomocą lancetu. Następnie umieszcza się próbkę krwi na pasku testowym dołączonym do ketonometru. Po kilku sekundach miernik ketonowy pokaże Twój odczyt.

Jeśli szukasz dokładnego sposobu na testowanie ketonów, wybierz tę metodę.

Badanie krwi to "złoty standard" w pomiarach ketonów. Mierzy ono w czasie rzeczywistym ciało ketonowe beta-hydroksymaślan (BHB). Przypomnijmy, że BHB jest najbardziej obfitym z trzech ciał ketonowych.

Chociaż badanie krwi jest dokładne, może być kosztowne. Jest to prawdą, zwłaszcza jeśli testujesz swoje ketony często. Ponieważ wymaga ono nakłuwania palca, niektórzy ludzie nie czują się z tym komfortowo.

Oto wskazówka: wybierz miernik ketonowy, który wymaga mniejszej ilości krwi, dzięki czemu nie będziesz musiał głęboko kłuć.

Testy oddechoweTesty oddechowe

mierzą aceton, najmniej obfity keton. Aceton wydostaje się z twojego ciała poprzez oddech. To wyjaśnia owocowy zapach z ust, kiedy po raz pierwszy wchodzisz w ketozę.

Warto wiedzieć: Aceton jest również nazywany "ketonem wydechowym".

Aby wykryć aceton w oddechu, potrzebny będzie analizator ketonu w oddechu. Jest to proste i małe urządzenie, które przypomina długopis. Można go używać w sposób ciągły. Wystarczy, że podłączysz analizator do USB komputera i będziesz do niego oddychać.

Badanie oddechu jest dobrym predyktorem ketozy. Jest też nieinwazyjny, co może być pocieszające dla tych, którzy chcą testować tak często, jak chcą 9.

Ale ponieważ badanie oddechu jest mniej dokładne niż badanie krwi, będziesz chciał również zwrócić uwagę na inne oznaki i objawy ketozy.

Badanie mo

czuCo

oznacza, że w Twoim moczu znajdują się ketony? Badanie moczu mierzy acetoacetat, pierwszy produkowany przez ciało ketonowe. Acetoacetat wydostaje się z organizmu poprzez mocz, dlatego do badania potrzebny jest pasek do moczu.

Paski do moczu są niedrogie i nietechniczne. Są one atrakcyjne dla tych, którzy chcą testować zawsze i wszędzie - ludzi, którzy są zawsze w ruchu.

Badanie na obecność acetooctanu jest szczególnie przydatne podczas wczesnych etapów ketozy. Jednak wraz z adaptacją organizmu w czasie, test ten staje się mniej wiarygodny. Bycie keto-adaptowanym obniża poziom octanu w moczu.

Badanie na obecność ketonów w moczu jest wygodne i szczególnie pomocne dla nowych ketowców.

Dlatego możesz jeszcze rozważyć użycie miernika ketonowego z krwi, jeśli chcesz śledzić swoje ketony podczas całej podróży.

Ostrzeżenia dotyczące poziomu ketonówWcześniej

w tym artykule wspomnieliśmy, że nadmiar ketonów oznacza niebezpieczeństwo dla pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2. Jeśli masz cukrzycę i planujesz stosować dietę ketogeniczną, upewnij się, że najpierw skonsultujesz się z lekarzem.

Wyższy niż zwykle poziom ketonów prowadzi do cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA).

Cukrzycowa kwasica ketonowa jest powikłaniem zagrażającym życiu, które może doprowadzić do śpiączki lub śmierci 10. Zwróć uwagę na swoje odczyty ketonów.

Odczyt od 0,6 do 1,5 mmol/l oznacza, że masz zwiększone ryzyko wystąpienia DKA. Jeśli otrzymasz taki odczyt, odczekaj kilka godzin i ponownie wykonaj test. Ale jeśli otrzymasz odczyt 1,6 do 3mmol/L, uzyskaj pomoc medyczną ASAP 11.

Diabetycy z wysokim poziomem ketonów mogą być zagrożeni kwasicą ketonową.

Poza odczytami ketonów, zwróć uwagę na takie objawy jak:

 • Skrajne pragnienie
 • Wymioty
 • Zmęczenie
 • Ból brzucha
 • Odwodnienie
 • Dezorientacja
 • Trudności w oddychaniu

Co w pierwszej kolejności powoduje nadmierną ilość ketonów? Do powstania DKA prowadzi wiele czynników. Należą do nich między innymi:

 • Niewystarczająca ilość insuliny. Osoba może pomijać zastrzyki insuliny lub nie przestrzega zaleconego planu leczenia.
 • Choroba lub zakażenie (takie jak zakażenie dróg moczowych) może również wywołać epizod DKA.
 • Niewystarczająca ilość jedzenia. Brak posiłków lub nie jeść wystarczająco dużo, ponieważ czujesz się chory może prowadzić do DKA, jak również.

Pamiętaj, że DKA różni się od ketozy. DKA dotyczy tylko osób z cukrzycą. Może się zdarzyć komuś z cukrzycą, kto jest lub nie jest na diecie keto. Sukces na diecie keto wymaga wskazówek specjalisty medycznego, zwłaszcza jeśli jesteś cukrzykiem.

Kiedy stosujesz dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, taką jak keto, twoje ciało wytwarza substancje chemiczne "ketony", które działają jak paliwo. To superpaliwo nie tylko zastępuje glukozę, ale ma również funkcjonalne zastosowania, które poprawiają twój ogólny stan zdrowia.

Takeaways

 • Ketony to bezpieczne substancje chemiczne, które wątroba wytwarza, gdy spożycie węglowodanów w diecie jest niskie. Chociaż weź pod uwagę, że produkujemy niewielką ilość ketonów przez cały czas (ale nie na tyle, aby zakwalifikować się jako ketoza).
 • Istnieją trzy rodzaje ketonów, a mianowicie: Acetoacetat, beta-hydroksymaślan i aceton.
 • Ketoacidoza opisuje stan, w którym ketony wzrastają do niebezpiecznego poziomu w źle zarządzanej cukrzycy.