loader
Porady

Ketoza vs Ketoacidosis: What's the Difference?

Ketoza i kwasica ketonowa mogą brzmieć tak samo, ale w rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Dowiedz się więcej w tym przewodniku.

Mylisz się między tymi dwoma? Nie bądź. Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to:

Ketoza odżywcza jest naturalnym stanem w organizmie i może być korzystna dla wielu osób. Tymczasem kwasica ketonowa to stan nieprawidłowy, zagrażający życiu. Często zdarza się jako powikłanie cukrzycy typu 1.

Co to jest ketoza?

Ketoza wynika z przestrzegania diety o niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości tłuszczu - powszechnie znanej jako dieta keto.

Ponieważ kiedy jesz mniej węglowodanów, twoje zapasy glikogenu również zostają uszczuplone. Po ich wyczerpaniu organizm spala własny tłuszcz, który następnie generuje ketony. W tym momencie ketony działają jako twoje paliwo zamiast glukozy.

Musisz zmniejszyć ilość węglowodanów do 20-50 gramów dziennie, aby wywołać ketozę 2. Będziesz wiedział, że wszedłeś w ten stan, sprawdzając poziom ketonów. Ponadto, doświadczysz pewnych objawów, które wskazują na ketozę.

Normalne jest posiadanie ketonów w zakresie od 0,5 do 3,0 mM u zdrowych osób 3. Niektórzy ludzie wchodzą w ketozę odżywczą w ciągu kilku dni od ograniczenia węglowodanów. U innych może to potrwać kilka tygodni.

Przejście na makra keto prowadzi do ketozy odżywczej.

Dla tych, którzy nie wiedzą, ketoza była używana tradycyjnie w latach 20-tych XX wieku jako leczenie epilepsji. Badania pokazują, że ciała ketonowe mają działanie przeciwdrgawkowe 4.

Dziś wiele osób stosuje dietę keto ze względu na jej korzyści na utratę wagi, zarządzanie glukozą we krwi i wydajność fizyczną.

Czym jest kwasica ketonowa?

Kwasica ketonowa jest czymś innym. Jak wspomniano wcześniej, jest to nieprawidłowy stan, który często występuje jako powikłanie w cukrzycy typu 1. Dlatego nazywana jest również cukrzycową kwasicą ketonową (DKA). W cukrzycy typu 2 występuje rzadko.

Co powoduje kwasicę ketonową? Dochodzi do niej, gdy organizm produkuje zbyt wiele ketonów, które gromadzą się we krwi.

Osoba nie ma wystarczającej ilości insuliny, a więc komórki nie mogą wykorzystać glukozy na energię. Ponieważ glukoza nie jest dostępna, organizm sięga do swoich zapasów tłuszczu. Wytwarzane są ketony.

Podczas kwasicy ketonowej, stężenie ketonów przekracza 3 mM. Ale ktoś, kto ma już zdiagnozowaną cukrzycę, powinien często obserwować swoje ketony. Odczyt na poziomie 1,6 do 2,9 mM oznacza, że są one zagrożone DKA. Powinny one natychmiast skontaktować się ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej 5.

Ketoza a kwasica ketonowaAby

pomóc Ci uzyskać jaśniejszy obraz, w tej części porównamy różnice między ketozą a kwasicą ketonową. Dzięki temu będziesz wiedział, czego się spodziewać.

SymptomyKetoza

jest korzystna dla organizmu. Ale zanim doświadczysz pełnych korzyści z keto, twoje ciało przechodzi przez pewne negatywne objawy. Te objawy mogą trwać od kilku dni do miesiąca. Należy pamiętać, że jest to twoje ciało dostosowujące się do tego nowego sposobu odżywiania.

Poniżej znajdują się wspólne objawy, których należy się spodziewać:

 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Ból głowy
 • Intensywne pragnienia cukru lub węglowodanów
 • Nieświeży oddech ("keto oddech")
 • Problemy z trawieniem
 • Bezsenność
Ketoza i kwasica ketonowa mogą występować z różnymi objawami.

Osoby z cukrzycą typu 1 mogą rozwinąć DKA jako powikłanie. Pacjenci z kwasicą ketonową zwykle prezentują następujące objawy:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Ból brzucha
 • Szybkie i płytkie oddychanie
 • Pragnienie i odwodnienie
 • Suchość w ustach
 • Dezorientacja
 • Zmęczenie

W ciężkich przypadkach osoba będzie miała niskie ciśnienie krwi. Bez natychmiastowego leczenia, DKA może prowadzić do śpiączki lub śmierci 6.

Czynniki ryzykaCo

może wywołać ketozę?

Ketoza może nastąpić tylko w wyniku ograniczenia węglowodanów lub postu. Obie okoliczności zmuszają Twój organizm do wykorzystania zmagazynowanego glikogenu. Następnie rozkłada on tłuszcz, aby wytworzyć ketony.

Co może prowadzić do kwasicy ketonowej?

Jak wspomniano wcześniej w tym artykule, cukrzyca typu 1 jest najczęstszą przyczyną kwasicy ketonowej. W 30 do 50 procent przypadków, infekcja wyzwala DKA. Należą do nich zakażenie dróg moczowych (UTI) i zapalenie płuc. Innym czynnikiem wyzwalającym jest sytuacja, gdy pacjent nie przestrzega swojej insulinoterapii. 7.

Lisa Richards, CNC, mówi, że podczas gdy diagnozy cukrzycy są bardziej narażone na ryzyko DKA, inne czynniki ryzyka obejmują nadużywanie leków lub wyjątkowo niskie spożycie kalorii lub węglowodanów.

Poziomy

ketonówJaki poziom ketonów wskazuje na ketozę? Normalny poziom ketonów powinien wahać się od 0,5 do 3,0 mM. Należy pamiętać, że ketony są bardzo wrażliwe na spożywane pokarmy. Jedzenie czegoś, co zawiera umiarkowaną ilość węglowodanów, może łatwo wyrzucić cię z ketozy i obniżyć poziom ketonów 8.

Czy masz cukrzycę i stosujesz dietę ketogeniczną ze wskazówkami pracownika służby zdrowia? Jeśli tak, to wiedz, że nie będziesz zagrożony kwasicą ketonową tak długo, jak długo będziesz utrzymywał prawidłowy poziom glukozy we krwi.

Łatwo jest zmierzyć swój poziom ketonów za pomocą prostych zestawów.

Kwasicę ketonową rozpoznaje się przy nieprawidłowym stężeniu ketonów. Zakres jest zwykle powyżej 3 mM - wyższy niż typowe poziomy ketonowe.

Poziomy ketonów najlepiej mierzyć za pomocą miernika ketonowego we krwi. Mierzy on ilość beta-hydroksymaślanu we krwi. (Uwaga: Beta-hydroksymaślan jest głównym ciałem ketonowym wytwarzanym w ketozie).

Korzystanie z pasków ketonowych w moczu jest również pomocne, choć nie jest tak dokładne.

LeczenieDiabetyczna

kwasica ketonowa może zagrażać życiu, ale jest uleczalna. Pierwszym krokiem jest umiejętność jej prawidłowego rozpoznania. Leczenie zazwyczaj obejmuje następujące 9:

 • Podawanie insuliny
 • Uzupełnianie elektrolitów

Pacjent będzie ściśle monitorowany, aż jego stężenie ketonów wróci do normy.

ZapobieganieDobra wiadomość jest taka, że DKA można zapobiec. Najważniejsze jest to, że musisz regularnie zwracać uwagę na swoje zdrowie.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić 10, 11:

 • Monitoruj poziom ketonów w domu, zwłaszcza gdy masz wysokie odczyty glukozy we krwi.
 • Sprawdzaj poziom glukozy we krwi. Jeśli są one powyżej normy, poinformuj o tym swojego lekarza.
 • Poznaj znaki ostrzegawcze kwasicy ketonowej. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Zrób to samo, gdy poczujesz się źle.
 • Przestrzegaj przepisanego schematu podawania insuliny.
 • Chroń się przed infekcjami lub intensywnym stresem fizycznym.

Jeśli jesteś poza domem, upewnij się, że nosisz bransoletkę identyfikacji medycznej. Zapewni to, że otrzymasz szybką pomoc medyczną od obcych osób w przypadku, gdy coś się stanie.

Czy ketoza może prowadzić do kwasicy ketonowej?

Chociaż ketoza i kwasica ketonowa nie są tym samym, nieprawidłowy poziom ketonów może wywołać kwasicę ketonową.

"Tak, ketoza, która pozwala ketonom osiągnąć wysoki poziom we krwi, może prowadzić do kwasicy ketonowej. Krew staje się nadmiernie kwaśna, a narządy zaczynają funkcjonować nieodpowiednio" - mówi Lisa Richards.

Z tym, co teraz wiesz, możesz zapytać na koniec - czy osoby zagrożone cukrzycą lub już chorujące na cukrzycę typu 2 mogą bezpiecznie wejść w ketozę odżywczą?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W rzeczywistości, stosowanie diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej utrzymuje cukrzycę pod kontrolą. Tak długo, jak robisz to pod nadzorem pracownika służby zdrowia, powinno być dobrze.

Wnioski

 • Ketoza odżywcza jest korzystna, natomiast DKA jest stanem nieprawidłowym.
 • Jeśli jesteś cukrzykiem i stosujesz dietę keto bez odpowiedniego monitorowania poziomu ketonów i stanu zdrowia, lub przestrzegania zaleceń lekarza, poziom ketonów może wzrosnąć do nieprawidłowego poziomu. Wywołuje to kwasicę ketonową.
 • Dieta ketogeniczna jest bezpieczna i dobra dla osób zdrowych i tych z ryzykiem wystąpienia niektórych chorób. Pomaga też w zarządzaniu niektórymi schorzeniami. Na koniec dnia, najlepiej jest omówić z lekarzem przed próbą nowej diety lub stylu życia.