loader
Porady

Dieta ketogeniczna dla diabetyków: Jak to naprawdę działa

Dieta keto i cukrzyca to dwa interesujące obszary dyskusji. Ponieważ jeśli masz lub jesteś zagrożony cukrzycą, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu pomaga.

Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, zmagają się z wysokim poziomem cukru we krwi. Cukrzyca występuje, gdy organizm nie może wytworzyć lub wykorzystać insuliny - hormonu, który pozwala na wnikanie cukru do komórek. To powoduje, że glukoza gromadzi się w krwiobiegu 1.

Ponieważ dieta keto ogranicza węglowodany, można by zapytać: "Czy dieta keto jest bezpieczna dla diabetyków?".

Wiedząc, że węglowodany zamieniają się w glukozę, pomysł obniżenia poziomu cukru we krwi poprzez dietę low-carb ma sens.

Ale nie skaczmy jeszcze do wniosków.

W tym artykule zamierzamy zbadać związek między keto a cukrzycą. Czy diabetycy mogą robić keto? Co mówią badania?

Czy Dieta Keto jest bezpieczna dla Ciebie, jeśli masz cukrzycę?

To zależy od rodzaju cukrzycy, którą masz.

Istnieją 3 główne typy cukrzycy, którymi są - cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca ciążowa.

Krótkie przypomnienie o każdym z tych typów:

W cukrzycy typu 1, organizm nie może produkować insuliny. Oznacza to, że osoba musi codziennie polegać na insulinie, aby normalnie funkcjonować.

Tymczasem w cukrzycy typu 2 organizm nadal produkuje insulinę. Jednak komórki nie reagują na nią skutecznie. To zjawisko znane jest jako insulinooporność.

Wreszcie, jest cukrzyca ciążowa, która może wystąpić tylko w czasie ciąży.

Aby zanurkować głębiej w pytanie, czy keto jest bezpieczne dla diabetyków? Musimy wziąć pod uwagę badania, które zostały przeprowadzone do tej pory.

Oto co wiemy:

Badania mówią nam, że dieta low-carb, ketogeniczna poprawia kontrolę glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

W badaniu z 2005 roku uczestnicy zostali poinstruowani, aby początkowo ograniczyć węglowodany do 20 gramów lub mniej dziennie. Nie było żadnych ograniczeń dotyczących tłuszczu w diecie. Jednak tłuszcze trans zostały zminimalizowane 2.

Wynik? Ich glukoza na czczo i hemoglobina A1c uległy poprawie. I z tego powodu ich leki na cukrzycę zostały zredukowane 2.

Inne badanie, przeprowadzone przez Virta Health, pokazało jak skuteczna może być ketoza odżywcza w rozwiązywaniu cukrzycy typu 2. Uczestnicy zaczęli od 30 gramów węglowodanów lub mniej dziennie, a to było stopniowo zwiększane w oparciu o ich tolerancję 3.

Wyniki wykazały poprawę w ich HbA1c, glukozie na czczo, insulinie na czczo, wadze, ciśnieniu krwi i poziomie cholesterolu 3.

Badania te pokazują, że osoba może pokonać cukrzycę typu 2 za pomocą diety ketogenicznej, gdy jest ona wykonywana prawidłowo.

Ale co z cukrzycą typu 1 i cukrzycą ciążową?

Należy przeprowadzić więcej badań na ich temat. W cukrzycy typu 1, wyższy poziom ketonów może prowadzić do niebezpiecznego stanu zwanego kwasicą ketonową 4.

I choć dla tych stanów możliwe jest ograniczenie węglowodanów w diecie, potrzebują one ścisłego nadzoru lekarza.

The Effect of Keto Diet on Your Blood GlucoseKetogeniczne

diety są bardzo niskie w węglowodany i wysokie w tłuszcz.

Spadek spożycia cukru ma dobry wpływ na zdrowie diabetyka i może bardzo poprawić swoje funkcje trzustki.

Dotyczy to przede wszystkim poziomu glukozy we krwi - ograniczenie cukrowych produktów pomaga uchronić organizm przed skokami cukru we krwi - mówi Paulina Nowak, zarejestrowany dietetyk.

Takie ograniczenie węglowodanów zmniejsza zapotrzebowanie osoby na insulinę. To wyjaśnia, dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 mogą zmniejszyć lub wyeliminować swoje leki (z wyjątkiem metforminy).

Ponieważ organizm ma niski poziom glukozy, potrzebuje innego źródła energii. W tym przypadku tłuszcz wytwarza ketony, które są bardziej wydajnym paliwem niż glukoza 5.

Jaki powinien być poziom cukru we krwi w ketozie? Normalny odczyt dla glukozy we krwi to 100 mg/dL (5,6 mmol/L) lub niższy.

Inne znane potencjalne korzyści z diety keto dla cukrzycy typu 2Dieta

keto i cukrzyca stanowią dobry mecz. Zmniejszenie węglowodanów oferują inne korzyści zdrowotne na górze kontroli glukozy we krwi. Obejmują one:

Keto zapewnia korzyści zdrowotne poza kontrolą cukrzycy typu 2.

Utrata wagiDieta

keto dla diabetyków może być świetnym sposobem na utratę wagi. American Diabetes Association stwierdził, że utrata wagi pomaga poprawić poziom glukozy we krwi 6.

Kiedy pozbawiasz swoje ciało węglowodanów, glikogen jest wyczerpany. To zmusza twoje ciało do spalania zmagazynowanego tłuszczu 7.

Badania pokazują, że diety low-carb prowadzą do większej utraty wagi niż diety niskotłuszczowe. Osoba na diecie keto może stracić nawet 10 kilogramów w ciągu 2 tygodni 7.

Ale weź pod uwagę, że ta początkowa utrata wagi wynika z utraty wody, a następnie utraty tłuszczu 7.

Poprawa cholesteroluWiele

osób z cukrzycą zmaga się również z wysokim poziomem cholesterolu. Stan ten obniża dobry cholesterol i zwiększa zły cholesterol, zwiększając ryzyko chorób serca.

Aby zachować dobre zdrowie, pacjenci z cukrzycą muszą również zapobiegać i leczyć nieprawidłowy poziom cholesterolu 8. Na szczęście jest to możliwe dzięki diecie low-carb, keto.

Jedno z badań na otyłych pacjentach pokazało, jak dieta ketogeniczna skutecznie obniżyła poziom cholesterolu całkowitego, jednocześnie znacząco zwiększając HDL i zmniejszając LDL. Triglicerydy również obniżyły się 9.

Osoba powinna również przestrzegać planu posiłków diety ketogenicznej dla cukrzyków, która jest wysoka w wysokiej jakości tłuszcze. Należą do nich jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFAs), które można uzyskać z oliwy z oliwek, awokado, orzechów 10.

Zmniejszona zależność od lekówTo

jest ogromna korzyść z diety keto dla cukrzycy typu 2. Efekt obniżający poziom glukozy w diecie może zmniejszyć zapotrzebowanie pacjenta na leki.

Wyniki z 2-letniego badania klinicznego Virta Health wykazały, że leki przeciwcukrzycowe do kontroli glukozy zostały zmniejszone. Należały do nich insulina i sulfonylomoczniki 3.

Tymczasem metformina była kontynuowana, ponieważ pomagała zapobiegać postępowi cukrzycy typu 2 3.

Ważne: Dieta keto może powodować hipoglikemię u pacjentów z cukrzycą przyjmujących insulinę. Powinna być przeprowadzana ze wskazówkami i nadzorem lekarza.

Obniżone ciśnienie krwiWysokie

stężenie

glukozy we krwi w cukrzycy uszkadza naczynia krwionośne. To wyjaśnia, dlaczego ludzie, którzy mają cukrzycę przez długi czas, mają również wysokie ciśnienie krwi 11.

Czy dieta keto jest dobra dla diabetyków w celu obniżenia ciśnienia krwi (BP)? Odpowiedź brzmi: tak. Może to być jeden z najskuteczniejszych sposobów na naturalne unormowanie swojego BP.

Dr William S. Yancy, profesor nadzwyczajny medycyny w Duke University Medical Center, mówi, że dieta low-carb może być lepszą opcją dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i problemami z wagą 12. Dzieje się tak dlatego, że dieta stwarza mniej skutków ubocznych.

W swoim badaniu dr Yancy zauważył, że prawie połowa pacjentów zmniejszyła lub przestała stosować leki na ciśnienie krwi podczas stosowania diety low-carb. Ich skurczowe ciśnienie tętnicze spadło o 12.

Zwiększa wrażliwość na insulinę

Przypomnijmy, że w cukrzycy typu 2 pacjenci tracą wrażliwość na insulinę - coś, w czym dieta ketogeniczna może pomóc.

Bycie wrażliwym na insulinę zapobiega tonie problemów zdrowotnych. Należą do nich otyłość, wysokie ciśnienie krwi, a nawet rak 13.

Czy Dieta Keto może odwrócić cukrzycę typu 2?

Znamy już związek między żywieniową ketozą a cukrzycą. Ale jedno pytanie, które ciągle się pojawia, to czy dieta odwraca cukrzycę typu 2.

Po pierwsze, musimy zdefiniować termin "odwrócenie". Oto co ono oznacza:

Osoba osiąga odwrócenie, gdy glukoza we krwi pozostaje w normie bez leków przeciwcukrzycowych z wyjątkiem metforminy. Konkretnie, HbA1c powinna pozostać poniżej 6,5% 14.

Wzrasta również wrażliwość na insulinę, a jednocześnie obniża się stan zapalny w organizmie.

Należy pamiętać, że odwrócenie nie oznacza wyleczenia. Odwracasz cukrzycę typu 2 tylko na tak długo, jak długo utrzymujesz ketogeniczną zmianę stylu życia. Jeśli nie, objawy choroby powracają.

Więc tak, ketoza odżywcza skutecznie zmniejsza cukrzycę typu 2.

Potencjalne ryzyko i zagrożeniaPodążanie

za

dietą keto powoduje, że doświadczasz pewnych skutków ubocznych. Jest to coś, czego oczekujemy, ponieważ organizm musi dostosować się do nowego źródła paliwa.

Powszechnym krótkoterminowym efektem ubocznym jest grypa keto. Jest to zbiór objawów grypopodobnych, takich jak osłabienie, bóle głowy, biegunka/zaparcia i częste oddawanie moczu. Można je rozwiązać poprzez suplementację elektrolitów, nawodnienie, odpoczynek i spożywanie większej ilości wysokiej jakości tłuszczów.

Ale oto, co też powinieneś wiedzieć:

Jeśli nie przestrzegasz diety prawidłowo, możesz skończyć z problemami zdrowotnymi. Dlatego ważny jest stały nadzór medyczny.

Na przykład, przejadanie się białkiem może spowodować wysoki poziom cukru we krwi na keto. Pamiętaj, że białko powinno być utrzymywane na umiarkowanym poziomie.

Innym błędem, który może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca jest jedzenie produktów przetworzonych, które zawierają tłuszcze trans. "Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 2, są z definicji obciążone wyższym ryzykiem CVD (choroby sercowo-naczyniowej). Dlatego należy zachować ostrożność" - mówi Nowak.

Co najważniejsze - jeśli już masz cukrzycę, chciałbyś uniknąć hipoglikemii lub, co gorsza, kwasicy ketonowej.

Nadzór kliniczny pozwala uzyskać jak najwięcej z diety keto. W ten sposób lekarz może dostosować Twoje leki i stworzyć zindywidualizowany plan, który podtrzymuje ketozę.

Objęliśmy podstawowe fakty na temat cukrzycy i diety keto. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć mądre decyzje przed rozpoczęciem. Nie zapomnij najpierw omówić z lekarzem prowadzącym!

Takeaways

  • Dieta keto obniża poziom glukozy we krwi, co czyni ją naturalną opcją dla osób z cukrzycą.
  • Więcej badań, które pokazują, jak odżywcza ketoza pomaga w cukrzycy typu 2. Keto dla cukrzycy typu 1 i cukrzycy ciążowej wymaga dalszych badań.
  • Inne aspekty zdrowotne, które dieta może poprawić to waga, ciśnienie krwi, stosowanie leków, oporność na insulinę i poziom cholesterolu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz