loader
Porady

7 korzyści zdrowotnych płynących z rosołu kostnego

Rosół kostny może zrobić dla Ciebie tak wiele. Może dostarczać składników odżywczych, leczyć stawy i zwalczać nieszczelne jelita. Oto 7 korzyści zdrowotnych płynących z rosołu kostnego, które wyjaśniamy.

Rosół kostny jest znany od tysiącleci, ale szum wokół niego jest zdecydowanie najnowszy. Prawdopodobnie zauważyłeś, że rośnie rynek przepisów na rosół kostny, suplementów i produktów spożywczych. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki rosnącej popularności diet paleo i keto.

Korzyści zdrowotne płynące z rosołu kostnego są oczywiście głównym powodem, dla którego jest on tak popularny. Ten rzekomy eliksir jest bogaty w mikroelementy i aminokwasy. Mówi się również, że pomaga zapobiegać wielu stanom zapalnym, a nawet je cofać.

Jeśli jesteś ciekaw, czym jest rosół kostny: Jest to po prostu wywar, który powstaje przez gotowanie kości (zwykle ze szpikiem) na wolnym ogniu od 45 minut do kilku dni. Kucharze domowi dodają czasem mięso, warzywa, zioła i przyprawy, aby uzyskać dodatkowe wartości odżywcze i smakowe. Długi czas gotowania pomaga wypłukać składniki odżywcze z kości, a następnie można wykorzystać ten płyn w postaci gotowej lub do przygotowania posiłków.

Osoby, które chcą skorzystać z zalet bulionu kostnego bez kłopotów, mogą kupić go w postaci gotowej. Na przykład jako Keto Bone Brothto aromatyczny rosół kostny w proszku o właściwościach keto. Ale możesz kupić niezliczoną ilość innych keto bulionów kostnych, aby dopasować je do swoich codziennych makroskładników.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co zyskujesz z rosołu kostnego, oto najważniejsze korzyści wyjaśnione.

1. Źródło składników odżywczych

Badania sugerują, że rosół kostny dostarcza tylko około 5% zalecanego dziennego poziomu witamin i minerałów.12. Jednak skład makroskładników odżywczych w rosole różni się znacznie w zależności od składników i czasu gotowania, więc możesz może lub nie witamin i minerałów, w zależności od rodzaju i marki bulionu.

Jednak to, czym rosół kostny zawsze się wyróżnia, to zawartość białko, tłuszcz, oraz sód zawartość białka, tłuszczu i sodu.

Większość białka w rosole kostnym występuje w postaci kolagenu, białka strukturalnego występującego w tkance łącznej. Tłuszcz w rosole kostnym pochodzi głównie ze szpiku kostnego, który również dostarcza białka i, w pewnym stopniu, witamin z grupy B. Jeśli chodzi o sód, to po to jest tam dodana sól. Jej dodanie może być pomocne dla osób przechodzących grypę keto.

2. Dobre nawodnienie

Rosół kostny składa się głównie z wody, która świetnie nawadnia organizm. Zawarty w nim sód może również pomóc zwiększyć nawodnienie, zwłaszcza w przypadku utraty płynów w wyniku ćwiczeń, pocenia się lub grypy keto. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie te rzeczy mogą obniżyć poziom sodu, a sód jest elektrolitem niezbędnym do utrzymania równowagi płynów..

Zupa na rosole kostnym przygotowana z warzyw o niskiej zawartości węglowodanów będzie prawdopodobnie zawierać niezbędne minerały i elektrolity, co dodatkowo zwiększy jej właściwości nawadniające. Minerały te mogą obejmować wapń, potas, magnez i inne. Niektóre marki zawierają je, aby zwiększyć ich właściwości nawadniające i odżywcze.

3. Wzmacnia kości

Białko znajdujące się w bulionie kostnym może pomóc w utrzymaniu mocnych kości. Prawdę mówiąc, w większości badań łączących te białka ze zdrowiem kości nie stosowano bulionu kostnego, ale hydrolizowaną formę jego białek: peptydy kolagenowe 4. Badania te często wykazują, że regularne spożywanie peptydów kolagenowych prowadzi do wzmocnienia kości.

Dlaczego kolagen zawarty w diecie to robi, pozostaje pewną tajemnicą, ale naukowcy uważają, że białka te działają jak cząsteczki sygnalizacyjne, które stymulują tworzenie kości, prowadząc do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Przyjmowanie bulionu kostnego wraz ze składnikami odżywczymi wzmacniającymi kości, takimi jak wapń, magnez i witamina D, może pomóc wzmocnić ten efekt.

4. Może poprawić stan Twojej skóry

Kolagen stanowi dużą część Twojej skóry, zapewniając jej jędrność, nawilżenie i zdrowy wygląd. Niestety, jego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem, ale istnieją sposoby, by spowolnić ten proces. Jednym ze sposobów jest przyjmowanie kolagenu z pożywienia lub w postaci suplementów.

Badania kliniczne wykazują, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może poprawić wygląd Twojej skóry poprzez zwiększenie elastyczności, nawilżenia, a nawet poziomu kolagenu 5. Chociaż kolagen z bulionu kostnego nie jest tym samym, co suplementy, to nadal może być skuteczny. Oba źródła zawierają te same aminokwasy związane z tymi korzyściami, a mianowicie glicynę, prolinę i hydroksyprolinę 6.

5. Może pomóc przy nieszczelnych jelitach

Nieszczelne jelito odnosi się do stanu, w którym wyściółka jelita z jakiegoś powodu staje się "nieszczelna". Powoduje to przenikanie do niej toksyn i mikroorganizmów chorobotwórczych, co prowadzi do stanów zapalnych i problemów ze zdrowiem przewodu pokarmowego i nie tylko. Niektóre schorzenia mogą prowadzić do nieszczelności jelit, a niektórzy badacze wiążą ją z brakiem równowagi bakterii jelitowych 7.

W badaniu in-vitro z 2017 r. stwierdzono, że niektóre białka kolagenu poprawiają funkcjonowanie i zdrowie bariery jelitowej 8. Entuzjaści bulionu kostnego od dawna twierdzili, że to jest dokładnie to, co kolagen może zrobić, a teraz wydaje się, że widzimy badania sugerujące, że tak właśnie jest.

6. Może pomóc w leczeniu objawów przeziębienia

Zupa z kurczaka jest tradycyjnym środkiem na przeziębienia i wydaje się, że istnieje ku temu naukowo uzasadniony powód. W badaniu in-vitro z 2000 roku stwierdzono, że rosół z kurczaka hamuje migrację białych krwinek 9. Podczas przeziębienia większość objawów - duszność nosa, ból i wydzielanie śluzu - jest wynikiem migracji białych krwinek do nosa.

Innymi słowy, rosół z kurczaka ma łagodne działanie przeciwzapalne. Niestety, badacze nie byli w stanie określić, który składnik zupy jest za to odpowiedzialny. Niemniej jednak, bardzo możliwe, że są to aminokwasy i inne związki przeciwzapalne, które można znaleźć w rosole z kości kurczaka.

7. Leczy stawy

Tkanka chrzęstna pokrywająca Twoje stawy składa się w dwóch trzecich z kolagenu. Może się ona zużywać z powodu zużycia związanego z wiekiem lub z innych przyczyn, co znane jest jako choroba zwyrodnieniowa stawów. Niektóre choroby również mogą uszkadzać chrząstkę stawową.

Jedna z metaanaliz wykazała, że suplementacja kolagenu może zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawów 10. Naukowcy uważają, że Twój organizm może wykorzystywać suplementowany kolagen do odbudowy chrząstki. Nadal trwają dyskusje, czy kolagen z bulionu kostnego może mieć takie same efekty, ale wiele osób uważa, że działa.

Podsumowanie

Rosół kostny jest obecnie wszędzie. Niektórzy twierdzą nawet, że to nowa kawa. Ale większość ludzi nie przeskakuje na sztandar rosołu kostnego ze względu na jego walory smakowe (chociaż może być pyszny), ale z powodu wielu korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą rosół kostny.

Od pomocy w nawodnieniu organizmu po wspieranie zdrowia kości, stawów, a nawet jelit - z rosołu kostnego można wiele zyskać. Przynajmniej tak wielu uważa, że tak właśnie jest. Niestety, badania nad korzyściami zdrowotnymi płynącymi z rosołu kostnego są nowe, więc będziemy musieli poczekać, zanim dowiemy się na pewno, jak i czy działa.

Jeśli i Ty zastanawiasz się nad dodaniem tego zdrowego eliksiru do swojego jadłospisu, zdecydowanie rozważ zrobienie domowego bulionu według przepisów na rosół kostny. A jeśli chcesz pójść łatwiejszą drogą, kupiony w sklepie, błyskawiczny i uzupełniający rosół kostny jest drogą do zrobienia!