loader
Porady

Podążanie za dietą keto bez pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy odgrywa istotną rolę w trawieniu tłuszczów poprzez przechowywanie i koncentrowanie nadmiaru żółci i uwalnianie jej w odpowiednim czasie.

Niektóre warunki zdrowotne, takie jak kamienie w pęcherzyku żółciowym, mogą wymagać usunięcia tego narządu z organizmu, a to może sprawić, że będziesz się zastanawiać, czy możliwe jest bycie na keto bez pęcherzyka żółciowego. Dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe, ale będzie to wymagało trochę wysiłku z twojej strony, aby uzyskać to dobrze.

WAŻNE: Proszę najpierw omówić z lekarzem, jeśli masz usunięty pęcherzyk żółciowy i chcesz rozpocząć dietę ketogeniczną.

Co to jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy jest członkiem układu żółciowego, który składa się z wątroby i jej ogromnego ukrwienia, przewodów wątrobowych, dróg żółciowych (wewnątrz i na zewnątrz wątroby) oraz pęcherzyka żółciowego. Jest on nazywany "żółciowym", ponieważ obejmuje narządy, które są odpowiedzialne za produkcję i przechowywanie żółci oraz uwalnianie jej do jelita cienkiego w odpowiednim czasie.

Pęcherzyk żółciowy znajduje się pod wątrobą w prawej górnej części jamy brzusznej i jest wielkości gruszki. Znajduje się on w zewnętrznej części układu żółciowego (pozawątrobowego) i otrzymuje żółć z wątroby przez przewody pęcherzykowe 1.

Funkcje pęcherzyka żółciowego

Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, czym jest żółć i jakie są jej funkcje, ponieważ pęcherzyk żółciowy obraca się wokół przechowywania i uwalniania żółci.

Żółć jest unikalną wodnistą wydzieliną produkowaną przez wątrobę, która odgrywa kilka istotnych ról w zdrowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Składa się w 95% z wody z rozpuszczonymi składnikami stałymi, takimi jak sole żółci, bilirubina, fosfolipid, cholesterol, aminokwasy i więcej 2.

Żółć jest zwykle wytwarzana podczas spożywania pokarmów, zwłaszcza bogatych w tłuszcze, a jej produkcja zmniejsza się na czczo.

Dwie podstawowe role żółci to:

Wchłanianie tłuszczów i trawienie

Żółć odgrywa istotną rolę w emulgowaniu tłuszczów i ułatwianiu ich trawienia. Robi to poprzez rozbijanie dużych kropli lipidów na mniejsze, co zwiększa powierzchnię dla enzymów trawiennych do wykonania ich pracy 3. Przeciętny przepływ żółci u ludzi wynosi około 600 ml/dobę.

Jeśli żółć nie jest obecna, organizmowi trudniej jest trawić tłuszcze i dlatego duża ich ilość może zostać wydalona z kałem. Wynikiem tego będzie tłusty stolec, który wygląda biało lub szaro i jest oleisty. Brak żółci nazywany jest steatorrhea, a stan ten może powodować niedobory kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Ponadto, steatorrhea może również powodować problemy w jelicie grubym, ponieważ przewód pokarmowy i flora jelitowa nie są przystosowane do przetwarzania tłuszczów.

Pozbywanie się produktów odpadowych

Żółć eliminuje nadmiar cholesterolu w organizmie poprzez przekształcanie go w sole żółci, co pozwala organizmowi utrzymać homeostazę cholesterolu.

Dwie podstawowe funkcje pęcherzyka żółciowego to:

Przechowywanie żółci

Nadmiar żółci produkowanej przez wątrobę jest wysyłany do pęcherzyka żółciowego, gdzie będzie przechowywany do następnego okresu trawienia. Kiedy jesz, komórki endokrynne są stymulowane do uwalniania hormonu zwanego cholecystokininą (CCK). Hormon ten kontroluje stymulację skurczu mięśni gładkich pęcherzyka żółciowego, powodując jednocześnie rozluźnienie zwieracza Oddiego, co pozwala pęcherzykowi żółciowemu na uwolnienie zmagazynowanej żółci do jelita cienkiego.

Zagęszczanie żółci

Kiedy nie jesz (np. śpisz lub jesteś na czczo), zwieracz Oddiego kurczy się, co zapobiega przepływowi żółci do jelita cienkiego. Skurcz ten zwiększa ciśnienie w przewodzie żółciowym i stymuluje przepływ żółci do pęcherzyka żółciowego. Żółć ulega zagęszczeniu, gdy komórki nabłonkowe ponownie wchłaniają wodę i elektrolity w pęcherzyku żółciowym.

Pęcherzyk żółciowy i wątroba: Jak one razem pracują

Jak omówiono powyżej, pęcherzyk żółciowy działa jako system wspomagający wątrobę w kontrolowaniu uwalniania żółci do jelita cienkiego. Wątroba produkuje żółć, która jest transportowana do pęcherzyka żółciowego przez przewody wątrobowe i pęcherzykowe.

Kiedy spożywasz posiłki, hormon cholecystokinina (CCK) stymuluje pęcherzyk żółciowy do otwarcia i uwolnienia żółci do dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Kiedy nie jesz, żółć jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym, gdzie się koncentruje i jest gotowa do uwolnienia przy następnej stymulacji przez pokarm.

Warunki, w których pęcherzyk żółciowy musi zostać usunięty

Kamica żółciowa

Jest to sytuacja, w której w pęcherzyku żółciowym tworzą się kamienie żółciowe. Kamienie mogą być tak małe jak ziarno lub tak duże jak piłka golfowa. Niektóre objawy kamicy żółciowej to ostry ból w prawym podbrzuszu, wymioty i mdłości 4.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ten stan jest, gdy jest stan zapalny w pęcherzyku żółciowym. Jest to również znane jako zapalenie pęcherzyka żółciowego, które jest często spowodowane przez kamienie żółciowe opisane powyżej.

Kamica żółciowa

Jest to sytuacja, w której występują kamienie w przewodzie żółciowym wspólnym, który odgrywa istotną rolę w transporcie żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego 5.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to stan zapalny trzustki, który często jest spowodowany przez kamienie żółciowe 6.

Co się stanie, jeśli mój pęcherzyk żółciowy zostanie usunięty?

Jeśli twój pęcherzyk żółciowy został usunięty z powodu warunków takich jak te, które omówiliśmy powyżej, oznacza to, że wątroba straciła ważnego członka układu żółciowego. Żółć produkowana przez wątrobę nie ma teraz gdzie być przechowywana między posiłkami.

Wyczuwając, że pęcherzyk żółciowy zniknął, wątroba będzie nadal produkować żółć, ale będzie ją uwalniać w mniejszych porcjach do jelita cienkiego. Problem polega jednak na tym, że wątroba nie zawsze wie, kiedy wypuszczać duże ilości żółci, a kiedy mniejsze.

Zajmie trochę czasu, aby wątroba przyzwyczaiła się do funkcjonowania bez pomocy pęcherzyka żółciowego i mogą wystąpić pewne skutki uboczne złego wchłaniania, gdy wątroba nie wyśle odpowiedniej ilości żółci, aby pomóc w trawieniu pokarmu. Niektóre z tych skutków ubocznych mogą obejmować wzdęcia, gazy i biegunkę.

W skrócie: Powrót do regularnej diety po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest możliwy, jednak trzeba dać mu miesiąc lub więcej i trenować organizm, aby powoli przystosował się do zmian.

Czy mogę stosować dietę Keto bez pęcherzyka żółciowego?

Jak wspomniano powyżej, bez pęcherzyka żółciowego, żółć nie ma gdzie być przechowywane, a zatem zostanie wydany bezpośrednio do jelita cienkiego. Czasami wątroba może zwolnić zbyt dużo żółci, a czasami wątroba może zwolnić zbyt mało żółci.

Jak wspomniano wcześniej, żółć jest niezbędna do wchłaniania tłuszczów, dlatego osobom, które mają pęcherzyk żółciowy, często zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej, dopóki organizm nie przystosuje się do życia bez pęcherzyka żółciowego.

Ponieważ wątroba nie zawsze wysyła odpowiednią ilość żółci do jelita cienkiego, oznacza to, że jeśli jesz wysokotłuszczowe potrawy, tłuszcz może nie zostać strawiony prawidłowo i spowodować złe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina K i E.

Czy to oznacza, że nie można być na Keto bez pęcherzyka żółciowego?

Na szczęście, można. Jednak będziesz musiał podjąć małe kroki i pewne środki ostrożności, aż twoje ciało przyzwyczai się do diety wysokotłuszczowej. Jeśli się spieszysz i rozpocząć dietę nagle, możesz paść ofiarą objawów związanych z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu.

Jednym z takich objawów są jasnokolorowe, miękkie i nieporęczne stolce o nieprzyjemnym zapachu. Mogą one również pozostawiać tłuste ślady na boku toalety i/lub przyklejać się do boku. Inne znaczące objawy to wzdęcia, gazy i biegunka.

Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz podjąć powolne podejście krok po kroku, aby mieć płynne przejście do diety ketogenicznej.

Jak stosować dietę ketogeniczną po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

KROK 1: Zmniejsz spożycie węglowodanów powoli

Słowo kluczowe tutaj jest "powoli". Jeśli jesteś obecnie zużywających ponad 150 gramów węglowodanów dziennie, nie chcesz nagle upuścić go do poniżej 50 gramów na diecie keto. Weź to powoli i pracować na zmniejszenie spożycia węglowodanów przez jeden posiłek na raz.

Więc na przykład, można spróbować jeść jajecznicę z małym plasterkiem masła trawiastego zamiast jaj i tostów na śniadanie. Zamiast cukru możesz używać stewii do kawy i herbaty.

Nie spiesz się i powoli zmniejszaj spożycie węglowodanów, jednocześnie dodając więcej tłuszczu. Pamiętaj jednak, że kluczem jest stopniowa redukcja węglowodanów i powolne zwiększanie ilości tłuszczów dzień po dniu. Jeśli w tym czasie pojawią się jakieś niepożądane efekty, być może będziesz chciał zrobić krok do tyłu i zwiększyć nieco spożycie węglowodanów, aby sprawdzić, czy to coś zmieni.

KROK 2: Jedz więcej MCT zamiast LCT.

Pokarmy, które są bogate w długołańcuchowe kwasy tłuszczowe wymagają pomocy żółci, aby je rozłożyć przed wchłonięciem. Jak wspomniano wcześniej, u osób bez pęcherzyka żółciowego, wątroba może czasami wysyłać zbyt mało żółci niż jest to wymagane. Możesz doświadczyć objawów złego wchłaniania, jeśli zdarzy się to po spożyciu posiłku bogatego w długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Trójglicerydy średniołańcuchowe, z drugiej strony, nie wymagają pomocy żółci, aby je rozłożyć przed strawieniem. Pokarmy bogate w MCT to masło i olej kokosowy. Możesz zamienić swoje zwykłe masło na masło karmione trawą, a także używać oleju kokosowego do gotowania.

KROK 3: Włącz olej MCT

Olej MCT to suplement, który zawiera skoncentrowaną formę MCT występujących w oleju kokosowym. Najwyższej jakości olej MCT składa się zazwyczaj z kwasu kaprylowego, kaprynowego lub kombinacji obu tych kwasów. Jest on szybko wchłaniany przez wątrobę i wykorzystywany jako paliwo, a ponadto udowodniono, że zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z tych korzyści jest to, że ponieważ MCT mogą być przekształcane w ketony, może to ułatwić wejście i utrzymanie ketozy, gdy jesteś na diecie ketogenicznej 7.

Ostrożnie: Maksymalna zalecana dawka oleju MCT to 2 łyżki dziennie, ale powinieneś zacząć od znacznie niższej dawki około 1 łyżki dziennie przez dwa tygodnie, a następnie stopniowo zwiększać dawkę.

KROK 4: Nawodnienie

Znaczenie nawodnienia organizmu jest często ignorowane lub pomijane. Woda jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania wątroby i żółci, więc upewnij się, że pijesz dużo czystej wody każdego dnia. Nie oznacza to jednak, że powinieneś wypić całą butelkę wody za jednym razem. Wypij szklankę po przebudzeniu i zawsze, gdy poczujesz pragnienie. Wypij również szklankę wody przed pójściem spać.

KROK 5: Przerwa na wodę między posiłkami

Picie wody tuż przed, w trakcie lub zaraz po posiłku może rozcieńczyć kwasy żołądkowe, które są potrzebne do zdrowego trawienia pokarmu. Aby tego uniknąć, staraj się nie pić wody 30 minut przed i po posiłku.

KROK 6: Herbaty zdrowe dla żółci

Możesz zacząć pić herbaty z imbiru i mniszka lekarskiego, ponieważ obydwie są doskonałe dla wątroby i żółci. Imbir, na przykład, jest wypełniony wieloma właściwościami leczniczymi, takimi jak przeciwutleniacze, przeciwzapalne i promuje zdrowe trawienie. Jedna filiżanka dziennie to wszystko, czego potrzebujesz, aby czerpać korzyści z herbaty imbirowej 8,9.

Wnioski

Chociaż pomysł bycia na diecie ketogenicznej może cię zniechęcić, jeśli masz usunięty pęcherzyk żółciowy, jest to z pewnością możliwe, jeśli zastosujesz się do właściwych kroków, takich jak te, które omówiliśmy.

Kluczem jest podjęcie powolnego podejścia dziecka i uniknąć skoki na diecie na pełnym trybie. Powolne podejście da organizmowi wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaić się do zmniejszonego spożycia węglowodanów i zwiększonego spożycia tłuszczu, dzięki czemu będzie mógł bezpiecznie przygotować się do pracy w ketozie.

Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety, aby upewnić się, że jesteś po bezpiecznej stronie. Jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne skutki, możesz chcieć zrobić krok do tyłu i zwiększyć spożycie węglowodanów trochę ponownie, aby zobaczyć, czy to pomaga.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz