loader
Dieta ketogeniczna

Jak dieta ketogeniczna może wpłynąć na Twoje libido

Obniżone libido jest powszechne wraz z wiekiem i jest bardziej powszechne po 30-tce. Niższy popęd płciowy może negatywnie wpływać na jakość życia kobiet i mężczyzn.

Zamierzamy omówić przyczyny niskiego libido i jak dieta keto może pomóc w jego poprawie.

Co to jest libido?

Libido jest zdefiniowany jako ogólny popęd seksualny osoby lub pragnienie, a to może być pod wpływem czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Wybór stylu życia, warunki medyczne i niektóre leki mogą również wpływać na libido.

Zaburzenia pożądania seksualnego są często niedostatecznie zdiagnozowane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ponieważ niewiele osób chce o tym rozmawiać ze swoim lekarzem. Utrata libido może mieć negatywny wpływ na jakość życia, zwłaszcza u tych, którzy są w aktywnym seksualnie związku.

Częste przyczyny niskiego libido

Menopauza

Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza utraty libido w pewnym stopniu przed i po menopauzie 1. Jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenu, który może przyczynić się do obniżenia popędu płciowego na wiele sposobów. Na przykład, niektóre kobiety w okresie menopauzy uniknąć seksu z powodu bólu z powodu suchości pochwy.

Niższy poziom estrogenu może zmniejszyć dopływ krwi do pochwy i spowodować suchość pochwy. Kobiety w okresie menopauzy przechodzą również przez inne objawy, takie jak stres, bezsenność, depresja i problemy z kontrolą pęcherza, które mogą również obniżyć pożądanie seksualne.

Niskie zaufanie do wyglądu

Mężczyźni i kobiety, którzy nie czują się zadowoleni ze swojego wyglądu mogą doświadczać niskiego pożądania seksualnego. Jest to bardziej powszechne u tych, którzy mają nadwagę lub są otyli.

Niski testosteron

Testosteron jest niezbędnym męskim hormonem odpowiedzialnym za produkcję spermy u mężczyzn. Poziom testosteronu poniżej 240 nanogramów na decylitr (ng/dL) może obniżać libido 2. Niektóre częste przyczyny niskiego testosteronu to starzenie się, niektóre choroby medyczne, stres oraz uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Wyższy poziom długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych

W 2017 roku w przekrojowym badaniu ankietowym online stwierdzono, że wyższy poziom długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych regularnie był istotnie związany z niższym libido u mężczyzn 3.

Niektóre leki mogą obniżać poziom testosteronu, co może przyczyniać się do obniżenia libido. Przykłady leków, które mogą obniżać poziom testosteronu to kortykosteroidy, morfina, ketokonazol i leki przeciwnowotworowe.

Zespół niespokojnych nóg (RLS)

RLS to niekontrolowana chęć ciągłego poruszania nogami, zwłaszcza podczas snu. Na przykład, badanie z 2013 roku wykazało, że mężczyźni z RLS są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń erekcji niż ci bez zespołu niespokojnych nóg 4.

Depresja & stres

Stres i depresja mogą mieć negatywny wpływ na wszystkie aspekty Twojego zdrowia. Niektóre z najczęstszych przyczyn depresji i stresu obejmują problemy w związku, rozpad, rozwód, śmierć bliskiej osoby i niepowodzenie w karierze.

Osoby, u których rozwija się przewlekła depresja, często przestają wykazywać zainteresowanie uczestnictwem w ulubionych zajęciach, a także mogą mieć mniejszy popęd seksualny. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą również zmniejszać libido.

Problemy ze snem

Tych, którzy mają przewlekłe problemy ze snem mogą mieć niższy popęd płciowy z powodu wahań nastroju, stresu i zmęczenia związanego z ubogim snem.

Nadmiar alkoholu

Picie nadmiernej ilości alkoholu zostało powiązane z obniżoną produkcją testosteronu.

Czy keto zwiększa libido?

Istnieje wiele sposobów, dieta ketogeniczna może pomóc zwiększyć libido. Jednym z takich sposobów jest przez co ktoś czuje się świetnie o ich wyglądzie fizycznym. Wzrost pewności siebie może przejść długą drogę, jeśli chodzi o pożądanie seksualne. Poniżej znajdują się niektóre ze sposobów dieta keto może pomóc zwiększyć libido.

Korzyści z Keto 

Sex hormony

Polycystic ovary syndrome jest zaburzeniem hormonalnym, które dotyka miliony kobiet na całym świecie, i został powiązany z niskim libido u kobiet. W badaniu z 2016 roku stwierdzono, że dysfunkcja seksualna występowała u 62,5% pacjentów z PCOS 6.

Stwierdzono, że dieta ketogeniczna ma pozytywny wpływ na zespół policystycznych jajników.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które mają PCOS mają tendencję do posiadania mniej zróżnicowanego mikrobiomu niż kobiety, które go nie mają. Doszli do wniosku, że poprawa różnorodności mikrobiomu może pomóc w leczeniu PCOS 7. Stwierdzono, że dieta keto ma pozytywny wpływ na mikrobiom 8.

Innym sposobem, w jaki dieta keto może pomóc w poprawie objawów PCOS, jest zwiększenie odporności na insulinę.

Utrata masy ciała

Jak wspomniano wcześniej, prosty impuls w pewności siebie może przejść długą drogę, jeśli chodzi o libido. Utrata masy ciała może pomóc mężczyznom i kobietom czuć się dobrze o sobie i zwiększyć ich pewność siebie.

Jednym z powszechnych korzyści z diety keto jest utrata masy ciała. Wiele osób z nadwagą i otyłością z powodzeniem straciło na wadze na diecie ketogenicznej. Na przykład, w badaniu z 2004 roku stwierdzono, że dieta ketogeniczna znacznie zmniejszyła wagę i BMI u otyłych pacjentów 9.

Energy

Fatigue jest jedną z najczęstszych przyczyn niskiego libido u mężczyzn i kobiet. Wspólne korzyści zdrowotne, że większość keto mówi o jest poprawa poziomu energii i jasności umysłu podczas bycia na diecie keto.

Dieta keto może również pomóc poprawić sprawność fizyczną, co z kolei może pomóc zwiększyć pożądanie seksualne.

Oto kilka keto przyjazne żywności, które mogą pomóc zwiększyć libido:

Ciemna czekolada

Czekolada została znaleziona do uwolnienia fenyloetyloaminy i serotoniny, która produkuje afrodyzjak i nastrój-lifting efekty 10. Ponieważ stres i zły nastrój są związane z niskim libido, spożywanie niektórych ciemnej czekolady regularnie może dać impuls poprzez uwalnianie fenyloetyloaminy.

Brokuły

Brokuły są bogatym źródłem witaminy C, a zatem mogą pomóc zwiększyć libido poprzez poprawę krążenia krwi do narządów płciowych.

Inne keto przyjazne żywności, które mogą pomóc poprawić libido są:

  • Pestki dyni
  • Szpinak
  • Łosoś
  • Jaja
  • Sardynki

Wnioski

  • Niskie libido, znane również jako zmniejszone pożądanie seksualne lub popęd seksualny, może mieć negatywny wpływ na jakość życia mężczyzn i kobiet. To często idzie underdiagnosed, ponieważ nie wiele osób są chętni do omówienia go z lekarzem.
  • Niektóre z najczęstszych przyczyn niskiego libido to niski poziom testosteronu, niski poziom estrogenu, brak pewności siebie i poczucia własnej wartości, nadmiar alkoholu, stres i depresja.
  • Dieta ketogeniczna może pomóc w poprawie libido na wiele sposobów, takich jak poprawa pewności siebie poprzez utratę wagi, poprawę energii i sprawności fizycznej, a także poprzez pomoc w zaburzeniach hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS).