loader
Dieta ketogeniczna

Bulletproof Diet Vs. Keto: Zrozumienie różnic

Podobnie jak dieta keto, Bulletproof Diet jest również dietą low-carb. Dieta ta została opracowana przez Dave'a Asprey'a, założyciela i dyrektora generalnego Bulletproof, marki poświęconej pomaganiu ludziom w hakowaniu ich ciał w celu uwolnienia ich pełnego potencjału.

Chociaż keto i Bulletproof wydają się być dwiema wersjami tej samej diety low-carb, mają one kilka istotnych różnic. Dieta keto, na przykład, zwraca szczególną uwagę na stosunek makroskładników odżywczych, a jej głównym celem jest ketoza. Dieta kuloodporna, z drugiej strony, skupia się bardziej na jakości żywności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Korzyści z Bulletproof Diet

Jeśli rozważasz podjęcie Bulletproof drogę do lepszego zdrowia i wydajności, jesteś prawdopodobnie chętny, aby dowiedzieć się o korzyściach. Poniżej przedstawiamy kilka głównych fizycznych i psychicznych korzyści, które wiążą się z dietą kuloodporną.

Utrata tłuszczu

Podobnie jak keto, dieta kuloodporna może pomóc ci spalić tłuszcz. Dieta robi to poprzez umieszczenie cię w ketozie, stan metaboliczny naukowo udowodnione, aby wywołać spalanie tłuszczu 1.

Przyrost masy mięśniowej

Posiadanie większej ilości mięśni jest niezbędne dla zdrowia metabolicznego. 2. obniża ryzyko cukrzycy i przyrostu masy ciała. Dieta Kuloodporna może pomóc Ci w budowaniu mięśni, jeśli włączysz ćwiczenia do swojego planu odchudzania. Ale nawet jeśli nie włączysz ćwiczeń, dieta pozwoli ci zachować masę mięśniową, podczas gdy ty będziesz topić tkankę tłuszczową.

Zdrowie mózgu

To, jak się czujesz fizycznie, w dużej mierze zależy od centralnego układu nerwowego, czyli mózgu. Diety ketogeniczne, takie jak Bulletproof, są znane z tego, że poprawiają zdrowie mózgu poprzez wspieranie normalnego funkcjonowania mitochondriów, zwiększanie poziomu GABA i zmniejszanie stresu oksydacyjnego w mózgu 3. Mając zdrowszy mózg, zauważysz, że poprawi się również Twój poziom energii fizycznej.

Energia fizyczna

Mówiąc o poziomie energii, Dieta Kuloodporna może zwiększyć poziom energii Twojego ciała również w inny sposób. Dieta poprawia również funkcjonowanie mitochondriów w mięśniach szkieletowych. Dieta Kuloodporna zawiera również olej MCT jako główny składnik. Ten potężny olej jest znany jako "paliwo rakietowe dla umysłu i ciała" nie bez powodu.

Zmniejszony stan zapalny

Przewlekły stan zapalny jest główną przyczyną takich chorób jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie stawów, alergie, rak, a nawet choroba Alzheimera. Dieta kuloodporna zmniejsza stan zapalny poprzez eliminację jego głównych wyzwalaczy, ale także poprzez promowanie ketozy (ketoza i ketony mają działanie przeciwzapalne).

Korzyści psychiczne

Przejrzystość umysłu

Jednym z celów Asprey'a podczas tworzenia Bulletproof Diet było zwiększenie jasności umysłu. A jasność umysłu jest jedną z największych zmian, jakich prawdopodobnie doświadczysz w ciągu pierwszych tygodni stosowania diety kuloodpornej. Dieta pomoże Ci myśleć jasno poprzez poprawę funkcjonowania mitochondriów. Innym powodem, dla którego działa w tym zakresie jest to, że wycina rafinowanych węglowodanów, które są znane powodować mgłę mózgu 6.

Poprawa nastroju

Twój nastrój zależy w dużej mierze od zdrowia mózgu. Jeśli zdarzy ci się cierpieć na zaburzenia nastroju, to ta dieta może pomóc poprzez poprawę transmisji glutaminian/GABA, poziom serotoniny, zdrowie mitochondriów, przeżycie neuronów, stres oksydacyjny, zaburzenia funkcji insuliny i stan zapalny 7.

Ostrość jak brzytwa

Diety takie jak Bulletproof mogą pomóc zwiększyć twoją uwagę. Częściowo ma to związek z ketozą i większym poziomem ketonów w mózgu, a częściowo z MCT, których jesz więcej na Diecie Kuloodpornej. MCT sugerowane na tej diecie są specjalnej klasy i starannie dobrane ze względu na ich nootropowe działanie.

Zdrowy sen

Ponieważ Dieta Kuloodporna eliminuje z diety pokarmy przetworzone i wysokowęglowodanowe, prawdopodobnie będziesz mieć spokojny sen w nocy. Dzieje się tak, ponieważ poziom glukozy we krwi jest stabilny 8.

Bulletproof Diet vs Keto

Diet to dieta low-carb, tak jak keto. Ale istnieją różnice między marką Asprey'a jedzenia low-carb i tradycyjnymi dietami ketogenicznymi, które istnieją od prawie wieku. Przyjrzyjmy się niektórym z ich głównych różnic.

Ketoza

Pierwszą różnicą

jest podejście diet do ketozy. Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem diety ketogenicznej jest ketoza. Jesteś zachęcany do utrzymania ketozy przez cały czas trwania diety. Dieta kuloodporna również sprzyja ketozie, ale tylko tymczasowo. W rzeczywistości, jest ona bliższa cyklicznej diecie ketogenicznej (CKD) niż standardowej diecie ketogenicznej. Zwolennicy diety twierdzą, że carb-cycling jest lepszy niż stała ketoza. Czy jest to prawdą, czy nie, jest nadal przedmiotem debaty naukowej.

Czyste odżywianie

Dieta kuloodporna jest również podobna do paleo, jeśli chodzi o jakość żywności i czyste odżywianie. Skupia się na prawdziwym jedzeniu, nabiale karmionym trawą, kawie wolnej od toksyn oraz żywności organicznej i hodowanej na pastwiskach. Powodem tego jest fakt, że większość żywności, którą spożywamy obecnie, jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Idąc low-carb bez koncentrowania się na jakości żywności nie daje najlepsze możliwe wyniki zgodnie z zasadami Bulletproof.

Kawa maślanaInną

ważną cechą Bulletproof Diet jest Bulletproof Coffee. Ta maślana mikstura jest wysoko ceniona przez szefów firm, sportowców i celebrytów. Bulletproof Coffee jest wykonany warzone przy użyciu specjalnego rodzaju ziaren kawy poddawanych zastrzeżonego procesu, który nie jest ujawniony do publicznej wiadomości. Zaparzona kawa jest następnie mieszana z olejem MCT (lub olejem kokosowym) i masłem z trawy. Mówi się, że kawa zwiększa poziom energii, tłumi głód i poprawia jasność umysłu.

Post

Dieta ketogeniczna nie zawiera postu jako obowiązkowego kroku. Bulletproof Diet, z drugiej strony, działa najlepiej, jeśli obejmuje przerywany post (z Bulletproof kawy) i białka postu. Celem tego jest zwiększenie poziomu energii, a także pomoc w detoksykacji i dłuższym życiu (post jest powiązany z długowiecznością zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i na ludziach).

Jednak istnieje wiele innych niuansów, które sprawiają, że Dieta Kuloodporna różni się od innych diet niskowęglowodanowych i ketogenicznych. Bliższe spojrzenie na to, jak dieta wygląda w praktyce, może pomóc ci zrozumieć te niuanse.

Jak rozpocząć Kuloodporną Dietę Keto?

Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci rozpocząć Bulletproof Keto Diet. Jednak, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tej diety low-carb, najlepiej przeczytać książkę Bulletproof Diet.

Krok 1 - Wyeliminuj cukier i rafinowane węglowodany

Cukier, miód, syrop klonowy i inne skoncentrowane źródła cukru nie są dozwolone na tej diecie. Dieta wyklucza również zboża i rośliny strączkowe, ale pozwala na warzywa bogate w skrobię i dwie porcje owoców podczas jazdy na rowerze. Zasadą jest, że należy wybierać pokarmy o niższym IG i unikać wszystkiego, co rafinowane.

Krok 2 - Przygotuj kuloodporną kawę

Kawa kuloodporna pomoże ci zachować energię podczas dni postu na tej diecie i ułatwi ci wejście w ketozę. Kawa zawiera MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy), które, jak udowodniono naukowo, zwiększają poziom ketonów bardziej niż inne rodzaje tłuszczów 9.

Krok 3 - Jedz czysto

Jakość żywności ma znaczenie, zwłaszcza gdy jesz low-carb. Na przykład masło karmione trawą zawiera więcej przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3 niż masło komercyjne 10. Szukaj tłustych kawałków mięsa karmionych trawą, jaj hodowanych na pastwiskach, organicznych warzyw i minimalnie przetworzonej żywności. Czyste odżywianie wiąże się również z usuwaniem syntetycznych dodatków, barwników spożywczych, aromatów, a nawet glutenu.

Krok 4 - Użyj oleju MCT

Olej MCT jest bardzo skutecznym suplementem bez względu na to, czy zdecydujesz się na dietę kuloodporną czy keto. Podnosi on poziom ketonów i tłumi głód. Możesz dodać olej MCT do porannej kawy lub użyć go do przygotowania sosów do sałatek, muffinek i zup kremów.

Krok 5 - spróbuj na czczo

Ciągłe poszczenie jest zalecane w diecie kuloodpornej. Polega on na poszczeniu przez 8 godzin dziennie i jedzeniu w "ograniczonych oknach żywieniowych". Post białkowy jest również zalecany w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Polega on na obniżeniu spożycia białka raz w tygodniu, aby pobudzić autofagię - system recyklingu komórek związany z długowiecznością.

Krok 6 - Cykl wejścia i wyjścia z ketozy 

Na diecie kuloodpornej powinieneś jeść mniej niż 50 g węglowodanów netto przez 5-6 dni w tygodniu i zrobić "carb refeed" w dniu 7. Podczas karmienia węglowodanami powinieneś jeść około 150 g węglowodanów dziennie. To wyrzuci Cię z ketozy, ale według zwolenników Bulletproof, poprawi to również jakość Twojego snu, zdrowie jelit, regenerację mięśni i nie tylko.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowego przewodnika na temat jedzenia low-carb, przeczytaj nasz 2-tygodniowy plan diety keto dla początkujących. Zawiera on pełne listy produktów, które można i nie można jeść, oraz plany posiłków obejmujące śniadanie, przekąskę, lunch i kolację.

Na wynos

  • Dieta Kuloodporna jest zasadniczo zmodyfikowaną dietą ketogeniczną. Jej zwolennicy twierdzą, że Bulletproof Diet jest bardziej zrównoważona, jeśli nie lepsza, niż standardowe diety ketogeniczne. Ponieważ standardowe diety keto mogą być trudne dla niektórych, biorąc Bulletproof podejście do low-carb może być lepszą opcją.
  • Ta wersja keto jest bardzo specyficzna pod względem jakości żywności, składników, czasu karmienia i nie tylko. To czyni ją idealną dla każdego, kto szuka strategii dietetycznej, która nie tylko pomaga osiągnąć ketozę, ale także skupia się na takich rzeczach jak czyste odżywianie i przekształcanie zdrowia na poziomie komórkowym.