loader
Dieta ketogeniczna

Dieta Keto i ADHD: Co mówią badania

Stwierdzono, że dieta ketogeniczna ma pozytywny wpływ na kilka schorzeń neurologicznych. Okazało się, że jest przydatna w poprawie wydajności poznawczej i zdrowia mózgu.

Może to sprawić, że zastanawiasz się, czy dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Nasz przewodnik poprowadzi Cię przez to, co musisz wiedzieć o keto i ADHD.

Co to jest ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest zaburzeniem zachowania, które upośledza funkcjonowanie wykonawcze, takie jak zdolność do skupienia się, myśleć przed działaniem i oprzeć się pokusie. Podstawowe objawy ADHD to nieuwaga, nadpobudliwość i impulsywność. Dzieci, nastolatki i dorośli mogą mieć ten stan, ale objawy często zaczynają się pojawiać w dzieciństwie, między 6-12 lat 1. Aby zdiagnozować ADHD, dziecko musi wykazywać następujące objawy przed ukończeniem 12 roku życia.

Niektóre objawy ADHD u dzieci i nastolatków obejmują:

 • Zła pamięć i częste gubienie rzeczy
 • Krótki zakres uwagi
 • Łatwe rozpraszanie się
 • Ciągłe poruszanie się
 • Przerywanie rozmów
 • Niezdolność do koncentracji, zwłaszcza przy zadaniach wymagających wysiłku umysłowego
 • Nadmierna ruchliwość fizyczna.

W dorosłych, niektóre znaczące objawy, takie jak nadpobudliwość mają tendencję do zmniejszania się, podczas gdy nieuwaga może się pogorszyć z powodu presji dorosłego życia. Niektóre przykłady objawów ADHD u dorosłych to:

 • Trudności w pozostaniu zorganizowanym
 • Niepokój
 • Ciągłe rozpoczynanie nowych zadań przed zakończeniem starych
 • Przerywanie innym, zanim nadejdzie ich kolej na wypowiedź
 • Trudności z czekaniem na swoją kolej (np. czekanie w kolejce)
 • Zapominalstwo
 • Trudności z dotrzymywaniem terminów.

Dokładna przyczyna zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest wciąż niepewna; uważa się jednak, że dużą rolę odgrywa połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Badania wykazały, że ci, którzy mają ADHD są bardziej prawdopodobne, aby mieć go w swojej rodzinie. Np. jedno lub oboje rodziców może mieć to zaburzenie bez diagnozy.

Naukowcy znaleźli również pewne zauważalne różnice w mózgach osób z ADHD w porównaniu do tych bez ADHD. Jednym z powiązanych ustaleń jest to, że niektóre regiony mózgu u osób z ADHD mogą być mniejsze lub większe w porównaniu do tych, którzy nie mają tego warunku. Istnieją również pewne dowody wskazujące, że może występować brak równowagi lub złe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu 3.

Obecnie zidentyfikowane przyczyny ADHD obejmują:

 • Przedwczesny poród lub niska waga urodzeniowa
 • Epilepsja
 • ciążowe uszkodzenie mózgu

Diagnoza ADHD obejmuje szereg ocen przeprowadzanych przez lekarza lub specjalistę, np. psychiatrę. Zostaniesz zapytany o kilka rzeczy, takich jak objawy, gdzie występują (np. w domu i w pracy), jak wpływają one na codzienne czynności, historia objawów w dzieciństwie i historia ADHD w rodzinie. Badanie fizykalne zostanie wykonane w celu wykluczenia wszelkich innych przyczyn medycznych objawów przed oficjalną diagnozą ADHD.

ADHD jest często traktowane z leków stymulujących, które działają na dopaminergicznych i noradrenergicznych szlaków. Podstawowe leki stosowane w leczeniu ADHD to n-metylofenidat (MPH) i dekstroamfetamina (D-AMP) 4. Terapia jest również zalecana wraz z lekami, aby uzyskać najlepsze wyniki. Nie ma lekarstwa na ADHD, ale leczenie może pomóc zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia u tych, którzy cierpią z tego powodu. Np. mogą one być w stanie lepiej skoncentrować się w szkole lub pracy i być mniej impulsywne.

Czy dieta keto pomaga w przypadku ADHD?

Nie jest możliwe udzielenie ostatecznej odpowiedzi "tak" lub "nie" na to pytanie ze względu na ograniczoną ilość badań dostępnych na ten temat. Jednakże, oto kilka możliwych sposobów, w jaki dieta ketogeniczna może być w stanie pomóc w leczeniu ADHD.

Ograniczenie cukru i dodatków/konserwantów

Niektóre wyniki badań stwierdzają, że obniżenie spożycia cukru i usunięcie dodatków i konserwantów z diety może pomóc w zmniejszeniu objawów ADHD 5. Dieta ketogeniczna eliminuje regularne spożycie cukru, jest low carb i zniechęca do stosowania dodatków i konserwantów.

Dieta oligoantygenowa

Dieta oligoantygenowa jest rodzajem diety eliminacyjnej, która ma na celu znalezienie żywności, które pogarszają objawy, a dieta ta została również znaleziona, aby pomóc osobom z ADHD 6. Dieta oligoantygenowa eliminuje czynniki drażniące z diety i zachęca do jedzenia tylko hipoalergiczne żywności przez kilka tygodni. Następnie ponownie wprowadzamy do diety inne pokarmy (po jednym na raz). Jeśli po 3-4 dniach od ponownego wprowadzenia nowego pokarmu czujesz się dobrze, możesz dodać go do listy zatwierdzonych pokarmów, a jeśli objawy pogarszają się po ponownym wprowadzeniu danego produktu, dodajesz go do listy produktów, których należy unikać.

Może się okazać, że łatwiej jest to zrobić na diecie ketogenicznej, ponieważ wiele owoców i rodzajów żywności o wysokiej zawartości węglowodanów nie jest dozwolonych na keto. Niektóre silnie uczulające pokarmy, takie jak mleko, jaja i orzechy są przyjazne dla keto, jednak może się okazać, że łatwiej jest je usunąć i ponownie wprowadzić na diecie ketogenicznej.

Omega 3

Ci, którzy mają ADHD są często zachęcani do przyjmowania suplementów omega-3, a wysokotłuszczowy charakter diety ketogenicznej może ułatwić uzyskanie większej ilości omega-3 z pokarmów. Np. popularne pokarmy bogate w omega 3, takie jak tłuste ryby, nasiona chia, nasiona konopi, orzechy włoskie i nasiona lnu są przyjazne dla keto.

Epilepsja

Epilepsja jest często związana z ADHD, osoby z tym schorzeniem mają 15% szans na wystąpienie napadów. Dieta ketogeniczna została początkowo wynaleziona w celu leczenia dzieci z padaczką i okazała się skuteczna w wielu przypadkach, takich jak przypadek Charliego Abrahama 7.

Badania

W jednym z badań przeprowadzonych na psach stwierdzono, że dieta ketogeniczna oparta na trójglicerydach o średniej długości łańcucha (MCT) może pomóc w poprawie objawów ADHD 8.

Inne badanie przeprowadzone na koreańskich dzieciach wykazało, że tradycyjna dieta z niskim spożyciem fast foodów i napojów była negatywnie związana z ADHD 9.

Jakich produktów spożywczych należy unikać w ADHD?

Jak wspomniano powyżej, obniżenie spożycia cukru, usuwanie dodatków i sztucznych konserwantów są zachęcane do poprawy objawów ADHD. Mając to na uwadze, oto niektóre pokarmy, których należy unikać w ADHD:

 • Żywność, która zawiera barwniki spożywcze
 • Konserwanty
 • Alergeny (można to zrobić za pomocą diety eliminacyjnej omówione wcześniej)
 • Napoje słodzone cukrem
 • Żywność o wysokiej zawartości cukru (słodycze, czekolada, ciasto, itp.)
 • Napoje energetyczne
 • Mrożone owoce i warzywa (mogą zawierać środki konserwujące)
 • Soki w kartonach

Inne środki + dieta Keto może pomóc zarządzać ADHD nawet lepiej

Oto dwa inne zabiegi, które można spróbować wraz z diety ketogenicznej w leczeniu objawów ADHD.

Joga

Jednym z najbardziej popularnych korzyści zdrowotnych płynących z jogi jest to, że może pomóc skupić się lepiej i poprawić jasność umysłu. Jedno z badań badało skuteczność jogi na objawy ADHD u 9 dzieci z umiarkowanym do ciężkiego ADHD. Dzieci te miały średnio 8 sesji ćwiczeń jogi podczas pobytu w szpitalu. Wyniki wykazały znaczącą poprawę w zakresie objawów ADHD w momencie wypisu ze szpitala 1. Inne badanie również miało podobne wyniki 10.

Suplementy Omega 3

Jak stwierdzono wcześniej, kwasy tłuszczowe omega-3 zostały znalezione w celu poprawy objawów ADHD 11. Możesz zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 poprzez spożywanie pokarmów takich jak łosoś, makrela i orzechy, jak również przyjmowanie suplementów omega-3.

Olej MCT

Badanie, które omówiliśmy w ref 8 wykorzystuje średniołańcuchowe triglicerydy (MCT) dieta ketogeniczna. Olej MCT ma udowodnione korzyści zdrowotne, takie jak poprawa energii i wydajności poznawczej. Stwierdzono również, że ma pozytywny wpływ na warunki takie jak epilepsja, autyzm i Alzheimera 12. Tak więc włączenie oleju MCT do swojej diety może pomóc w poprawie objawów ADHD. Zanim to zrobisz, skonsultuj się z lekarzem i zacznij od mniejszej dawki 1-2 łyżki dziennie przez tydzień, a następnie stopniowo zwiększaj do maksymalnie 2 łyżek dziennie. Użyj czystego oleju MCT tylko z kwasem kaprynowym, kwasem kaprylowym lub kombinacją obu dla najlepszych rezultatów.

Wnioski

Bezpośredni wpływ diety ketogenicznej na ADHD ma obecnie niewiele lub żadnych dowodów. Jednak niektóre odkrycia sugerują, że różne składniki diety keto mogą pomóc w zmniejszeniu objawów ADHD. Jednym z takich ustaleń jest to, że zmniejszenie spożycia cukru może pomóc, a dieta keto eliminuje regularne cukru.

Takeaways

 • ADHD jest zaburzeniem zachowania, które upośledza funkcjonowanie wykonawcze, takie jak zdolność do myślenia przed działaniem i zdolność do koncentracji. Głównymi objawami ADHD są nieuwaga, nadpobudliwość i impulsywność.
 • Bezpośredni związek między dietą ketogeniczną a ADHD nie ma dowodów. Jednak kilka składników diety keto może pomóc poprawić objawy ADHD.
 • Jednym ze sposobów dieta ketogeniczna może pomóc poprawić objawy ADHD jest poprzez zmniejszenie spożycia cukru i zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Inne zabiegi, takie jak joga i suplementy omega-3, mogą również pomóc w leczeniu ADHD.